Pazar, Nisan 06, 2014

Kara no Kyoukai

Kara no Kyoukai 1: Fukan Fuukei (2007 Aralık)
Bir binadaki hayalet-vari kız yüzünden belirli aralıklarla liseli kızlar, aynı binanın tepesinden atlamaya başlarlar. Shiki ve ekibi olaya müdahale edip, hayalet-vari kızın bedenini bulurlar.
Gizemli, hafif kanlı bir bölümdü. Kokutou ile Shiki arasında sezdiğim yakınlaşmayı sevdim.
Devam edicems.

Tag: Kara no Kyoukai: The Garden of Sinners Movie 1, Borderline of Emptiness: Overlooking View
Type: Movie
Episodes: 1
Duration: 50 min.
Cast: Kokutou Mikiya(Suzumura Kenichi)Kara no Kyoukai 2: Satsujin Kousatsu (Part 1) (2007 Aralık)
Kokutou, abnormal olduğunu bile bile tek başına takılan gizemli sınıf arkadaşı Shiki'nin dibinden ayrılmamakta, onunla arkadaş olmaya çalışmaktadır. Bu esnada şehirde cinayetler işlenmeye başlar. Kokutou, günlerden bir gün ölmüş birinin başında Shiki'yi dikilirken görür. Ona göre bu, adamı Shiki öldürdü demek değildir. Ama o zaman ne demektir?!. Daha sonra zaman değişir. Shiki 2 yıldır hastanede bilinçsizce yatmaktadır ve Kokutou sevdiği kız için hergün hastaneye çiçek götürmektedir.

Tag: Kara no Kyoukai: The Garden of Sinners Movie 2, Borderline of Emptiness: Murder Speculation
Type: Movie
Episodes: 2
Duration: 1 hr. 1 min.Kara no Kyoukai 3: Tsuukaku Zanryuu (2008 Şubat)
Adamın biri, kızın birine zorbalık yapar. Kızın yüzünde herhangi bir duygu ifadesi görmeyince abartır ve adamın arkadaşları da kızı herşekilde kullanmaya başlar. Nihayetinde kız midesinde duyduğu acıya dayanamaz ve o adamları teker teker haklamaya ve eş zamanlı o ilk adamı aramaya başlar. Shiki, kızın-"Asagami, Fujino"-nun peşine düşer.
Tam Kara no Kyoukai movie serisini sıkıldığım için kesecekken bu bölüm başladı ve gayette brütal başladı. Ama sonra yine sıradanlaştı. Devam etmek ve etmemek arasında kararsızım.

Tag: Kara no Kyoukai: The Garden of Sinners Movie 3, Borderline of Emptiness: Remaining Sense of Pain
Type: movie
Episodes: 1
Duration: 58 min.Kara no Kyoukai 4: Garan no Dou (2008 Mayıs)
2 yıl sonra komadan uyanan Shiki gözleri ile milletin ölüm noktalarını görmeye başlar. Durumdan rahatsız olup gözlerini çıkarma planı yaparken ortama Touko isimli bir kadın gelir. Kadın ona Magus olduğunu ve bu gücü nasıl kullanacağını öğretmek istediğini söyler. Hastane odasındayken öldürülmek istenen Shiki bu teklifi kabul eder. Diğer taraftan magus olduğunu söyleyen başka bir adam ortada dolaşmakta, hastanede yatan sakat bir kıza, sokakta duran zorbalığa uğramış bir kadına ve kanlar içinde vurulmuş bir çocuğa doğa üstü güçler bahşetmektedir.
Yani adam olan magnus'un verdiği güç sayesinde 1.film ve 3. film başrolleri oluşmuş oluyors. Hmmm, ilginç, izlemeye devam edicems. Ama yinede film beklediğimden daha az heyecan veriyor.

Tag: Kara no Kyoukai: The Garden of Sinners Movie 4, Kara no Kyoukai 4: Garan-no-dou, Borderline of Emptiness: The Hollow Shrine
Type: movie
Episodes: 1
Duration: 46 min.Kara no Kyoukai 5: Mujun Rasen (2008 Ağustos)
Annesini öldüren Tomoe-chan, evden kaçar. Sonrasında yolda rast geldiği Shiki ile yaşamaya başlar. Sürekli görüğü kabuslar üzerine Shiki ile birlikte cinayeti işlediği apartmana gelir. Eve vardıklarında anne ve babasını yaşıyor, hatta tartışıyor, hatta annesi önce babasını sonra kendisini öldürüyorken görür. Gerçek daire bu değil diyen Shiki, Tomoe'yi anne ve babasının cesetlerinin kokuştuğu daireye götürür. Bu sırada apartman sakinleri kontrol ediliyormuşcasına saldırmaya başlarlar. İşin arkasındaki magus-Araya ortaya çıkar ve Shiki'yi yok eder. Shiki'nin evine dönen Tomoe, Mikiya ile karşılaşır ve ona olanları anlatır. Mikiya ve Touko ilgili apartmana gidereler. Araya ile karşılaşan Touko ölür, ööööööö aslında ölmez! Shiki mekana gelir, Arata yenilir, falan  filan...
Yahu sadece 1 bölümüne bayıldım diye izliyorum şu lanet Kara no Kyoukai film serisini. Bu 5. film berbat ötesiydi. Bitmedi bir türlü, ömrümü yedi desem yeridir. İşte izlerken aynen bunları hissettim. Özetle konu berbat, işleniş daha berbat, çizimler normal. Bu berbat konuya bu süre işkence gibi. 

Type: Movie
Episodes: 1
Duration: 1 hr. 54 min.Kara no Kyoukai 6: Boukyaku Rokuon (2008 Aralık)
Mikiya'ya aşık Mikiya'nın kız kardeşi bir kilisede intihar eden bir kızın arka planını araştırmaktadır. Shiki yardımına gelir. Ortamda perileri yönetebilen bir kız ile kötü kalpli bir de öğretmen vardır.
Ay izlemeyi bırak, konuyu yazarken bile sıkılıyorum. Çok sıkıcı bir film daha...

Type: Movie
Episodes: 1
Duration: 59 min.Kara no Kyoukai Remix: Gate of Seventh Heaven (2009 Mart)
Şık müzikler eşliğinde Kara no Kyoukai filmlerini özetleyen klipler bütünü. Gayet başarılı olmuş. Eğer son izlediğim ve çok beğendiğim 7. filmi de içerse arşivlerdim. Ama içermiyor. Müzikleri sevdim. Klip çizim ve içerikleri de sevdim ama filmleri sevmemiştim. Bu nedenle arşivlemicems... Ama böyle birşey yapmaları iyi. Umarım 7. filmi içerenini de yaparlar.

Tag: The Garden of Sinners: Gate of Seventh Heaven
Type: Movie
Episodes: 1
Duration: 1 hr. 1 min.Kara no Kyoukai 7: Satsujin Kousatsu (Part 2) (2009 Ağustos)
4 yıl önce işlenen cinayetlerin benzerleri tekrarlamaya başlayınca bir taraftan Shiki, diğer taraftan Mikiya incelemelere başlar. Shiki katili bulduğunda Mikiya'nın öldürürsen seni affetmem demesi nedeniyle harekete geçmez. İşte bu nedenle katil Mikiya'nın canını acıtır. Bunu öğrenen Shiki'yi artık kimse durduramaz.
İzleme notlarım (baba gibi spoiler içerir): 
_ Geçmişte, o yağmurlu gecede, katil Shiki değilmiş. Ama tam Mikiya yı öldüreceği sırada Araya ortaya çıkıp "istediğim şey bu değildi" deyip cinayeti engellemiş. Kendisine gelen Shiki Mikiya dan kaçmış ve kendisini bir arabanın önüne atmış. İşte bu nedenle komadaymış. 
_ Mikiya cinayetlerle ilgili olan bir ilacı araştırıken drug dealer-ın senpai si olduğunu öğreniyor. Meğer Araya bu adamın origin ini yani dürtülerini uyandırmış. Adam ek olarak eskiden beri Shiki ye aşıkmış. Hatta itiraf etmiş ve reddedilmiş. Shiki ona zayıf insanlardan nefret ederim demiş. Adam güçlenmek ve hatta Shiki gibi olmak için harekete geçmiş. Sonuç; insan öldüren hatta yiyen bir yaratığa dönüşmüş. 
_ Adam kolunu kaybettiği karşılaşmada, özüne dönmen için sevdiğin birisine zarar vericem diyor, lakin ayağına kadar gelen Mikiya'yı incitmiyor. Çünkü Mikiya böyle bir adam işte. İnsanın içinde iyilik yeşerten. 
_ Mikiya'nın sözlerinden etkilenen Shiki, senpai karşısında güçsüz düşüyor. Bu durum nedeniyle Mikiya'yı suçluyor. Yada suçlamıyor ve onu sevdiğini kabul ediyor... O sırada mekana Mikiya geliyor ve maalesef bacağından ve gözünden oluyor. Mikiya'yı öldü bilen Shiki, artık durmuyor. Nasıl olsa kaybedecek bir şeyi kalmadı. 
O kadar Kara no Kyoukai izledim. ikinci defa bir bölüm beğeniyorum. (ilki bombacı çocukla ilgili olan bölümdü)... Shiki'nin Mikiya yı kaybettiği için üzüldüğü anlar çok romantikti. Shiki nin yanına sürüne sürüne gelen Mikiya ya ne demeli?! Özetle çok romantik ve çok bir film olmuş. Önceki iğrenç bölümler yüzünden içinde biriktirdiğim beğenmemişliğin bir kısmını bırakıyorum hadi :-)))

Tag: Kara no Kyoukai: The Garden of Sinners Movie 7, Borderline of Emptiness: Murder Speculation (Part 2)
Type: Movie
Episodes: 1
Duration: 2 hr. 1 min.
Cast: Shirazumi, Lio(Hoshi, Soichiro);Kara no Kyoukai: Epilogue ( 2011 Şubat)
Bir gözü sizlere ömür olmuş topal Kokutou, yağan kar altında Shiki yada Shiki gibi görünen diğer kişi ile karşılşır. Shiki anlatır da anlatır. Bu konuşan aslında bildiğimiz Shiki değildir. Bedenin dürtülerin kendi sesidir. Shiki dürtülerini dinleyerek Kokutou'u öldürmek istemiştir. Demekki Kokutou 'yu öldürmek isteyen Shiki değil bu bedenin sesi olan kişi kimse odur. Yani abnormal Shiki bedeninde erkek versiyonu da dahil olmak üzere 3 kişilik barındırmaktadır.
Ay sıkılarak izlediğim bir başka Kara no Kyoukai. Neden devam ediyorum bende bilmiyorum yeminle.. Gizemli havası, nedeniyle mi yoksa cidden Kokutou'nun sakin soğukkanlı yapısı hoşuma gittiği, bana huzur verdiği için mi? Özetle: no comment!

Tag: The Garden of Sinners Epilogue
Type: Special
Episodes: 1
Duration: 33 min.
Cast: Kokutou, Mikiya(Suzumura, Kenichi);Kara no Kyoukai Mirai Fukuin (2013 Eylül)
İşte, izleyip beğendiğim ve sonrasında yukarıdaki 7 bölümlük filmler serisine başlamaya karar verdiğim ilk Kara no Kyoukai: 

"Mitsuru Kamekura" sağ gözünün psychics özelliğini kullanarak bombalama eylemlerini başarıyla gerçekleştirirken, peşine düşen Shiki'ye yakalanıp gözünden olur. 10 yıl sonra ne hikmetse Mitsuru Kamekura, Shiki'nin çok bilmiş kızı Ryougi Mana ile günlerini geçirmektedir. Diğer bir psychics olan Shizune ise rahibe okulunun tatil gününde Mikiya ile karşılaşır ve ona bu özellik yüzünden yaşadığı sıkıntıları anlatır.

Özellikle Shiki ve Mitsuru'nun bulunduğu kareleri çok sevdim. Güssel konuya benziyor. 1 saat 30 dakika süren film, meğerse Kara no Kyoukai isimli bir roman serisinin çekilmiş anime filmlerinden biriymiş. Beğendiğim için diğer movie'leride izlemeye karar verdim. İzledikçe buraya not düşücems.

ps: keşke o kararı vermeseydin Dii, (7 filmi izledikten sonra:-))

Tag: Kara no Kyoukai: the Garden of sinners/recalled out summer
Type: Movie
Episodes: 1
Genres: Mystery, Drama, Supernatural, Seinen
Duration: 1 hr. 30 min.
Cast: Kamekura Mitsuru(Ishida Akira), Kokutou Mikiya(Suzumura Kenichi), Ryougi Shiki(Sakamoto Maaya)Kara no Kyoukai: Mirai Fukuin - Extra Chorus (2013 Eylül)
Kokutou, Shiki'nin yanına bir kedicik bırakıp şehir dışına çıkar. Kedi, kapı önünde resmen Kokutou'nun dönmesini bekler. Yani karakteri tıpkı Shiki gibidir.
Kızın birisi(Miyazuki, Ririsu) gaza getirip ihtiharına neden olduğu sevgili arkadaşı arkasından ağıt yakmakta eş zamanlı canına kıymayı düşünmektedir. O aşamada "bükül" diyerek zamanında milleti öldüren sonra Shiki ile karşılaşıp kör olan (Asagami, Fujino) ile karşılaşır. Artık rahibe modunda takılan Asagami karşısında ağlayıp rahatlar ve kendine gelir.
İlk hikayenin anlatımını sevdim; sessiz, sakin, dinlendirici... Eh işte. Kokutou ile Shiki arasında gelişen romantizm iyiydi. Ama o kadar. Özetle arşivlemiyorums. İzlerken sıkılmadım, ama izlemeseydim kayıp olmazdı.

Tag: Kara no Kyoukai: the Garden of sinners/recalled out summer - extra chorus
Type: Special
Episodes: 1
Duration: 32 min.