Cuma, Nisan 11, 2014

RoboCop (2014)

Kirli polislerle uğraşan dürüst Alex Murphy, bombalı bir suikastte ölümcül yara alır. O esnada Amerika'ya robot sokmayı ve kar elde etmeyi kafaya koymuş OmniCorp kullanacağı vücutlar aramaktadır. Murphy, tam aradıkları denektir. Lakin adamın adalet sistemi OmniCorp 'ı rahatsız etmeye başlar.

Öncelikle 1987 yapımı Robocop-un hastasıyım. Hal böyle olunca yeni Robocop-u beklentiyle izledim ve beğendim. Bir kere Samuel L. Jackson ile yapılan açılış ve kapanış harikaydı. Adamı sevmem, filmlerde yaptığı -en büyük amerika- tantanasından nefret ederim. Ama bu filmi izlerken aslında adam kinaye mi takılıyor diye düşünmeden edemedim. Bir karede kameranın içinden izleyicinin tam gözlerine bakarak " Bir amerikalının hayatından daha önemli ne olabilir?!" dediği yerde koptum örneğin. Adam ya kinayede bulunuyor, ya da bu soruyu ciddi ciddi sorabilecek kadar arsızlaştı amerikalılar.

Robot parçalarının Murphy-den ayrıştırıldığı scene ise gerçekten brütaldi. İşte önceki filmden bir basamak yukarı çıkmada başarılı bir atak. Yönetmeni tebrik ederims. Lakin Murphy'i canlandıran "Joel Kinnaman" vasattı. Kameraya bile bakamıyordu sanki, adam Robocop olmadan öncede robot gibiydi yani. İlk Robocop'u canlandıran "Peter Weller" in eline su dökemiyor özetle. Arayı az da olsa Doktor rolündeki Gary Oldman kapatıyor. Kötü adam Raymond Sellars(Michael Keaton) ve saz arkadaşları için de iyi diyebilirim. Herşeye rağmen OmniCorp'un -artık- Murphy'den kurtulmak isteme nedenini yeterli bulmadım. Özetle filmi, sadece Samuel L. Jackson-ın tarihe geçilesi konuşması için bile izlemenizi tavsiye ederims.

Genres: Robot, Polis, Adalet
Country: Amerika
Duration: 117 min.
Director: Jose Padilha
Cast: Samuel L. Jackson(Pat Novak), Gary Oldman(Dr. Dennett Norton), Joel Kinnaman(Alex Murphy / RoboCop), Michael Keaton (Raymond Sellars)
imdb detail