Pazar, Haziran 22, 2014

Enemy (2013)

Tarih öğretmeni Adam, bir film alıp izler ve filmde kendisi ile tıpatıp aynı bir adamın oynadığını görür. Adamı araştırır, arar ve tanışır. Anthony, vücudunda taşıdığı izlerde dahil tıpatıp Adam-dır.

Ah! Sanırım bu haftasonu şansım yok, izlediğim filmler birbirinden kötü, yetmez gibi world cup 2014 kapsamında Japonya Fil Dişi'ne 2-1 yenildi.

Filmin başlarında adamın biri pekte seyirci olmayan Adam'a film önerir. Ve filmde oynayan bellboy Adam-ın ikizi gibidir: Hal böyle olunca aklım direk kuantum, kozmoz, eş zamanlılık gibi kavramlara gitti, heyecanlandım. Boşuboşuna, çünkü benim yüklediğim anlamlar bile filmin kötülüğünü bastıramadı.

"David Lynch" gibi takılmaya çalışan ama yanından bile geçemeyen beceriksiz yönetmen "Denis Villeneuve", filmi karanlıklar içinde çekmiş, öyleki adamlar karşılaşınca birbirlerini daha rahat görmek için elektiriği bile kullanmıyorlar, camın kenarına gidip perde aralığından sızan ışıkla yetiniyorlar.

Her konuda 0 olan film, arka fon müziklerle, gizemli hale getirme çabalarıyla ve "David Lynch" kafasıyla yapılmış son karesiyle doldurulmaya çalışılıyor ama 0-ı neyle çarparsan çarp 0-dır dostum. Ayrıca istediği kadar adamlar birbirinin kopyası olsun, ahlaki açıdan nasıl olur da başka birinin evine girip eşyalarını karıştırabilir bir insan, onun gibi davranabilir, insanları kandırabilir, sevdiklerini satabilir?! Çok kişiliksizce hareketler bunlar.

Özetle "Jake Gyllenhaal"-ı severim ama film berbattı.

Genres: Gizimli ve boş.
Country: Kanada, İspanya
Duration: 90 min.
Director: Denis Villeneuve
Cast: Jake Gyllenhaal(Adam + Anthony), Melanie Laurent(Mary), Sarah Gadon(Helen)
imdb detail