Salı, Temmuz 22, 2014

Dawn of the Planet of the Apes (2014)


Pek az devam filmi vardır ki; başarılıdır. "Dawn of the Planet of the Apes" kesinlikle bunlardan birisi. (ps: Frangmanı birşeyler vaad ettiği halde izledikten sonra harcadığım zaman için karalar bağladığım filmler dönemi bitti sanırım:)) Sinemada izlediğim filmin sadece subtitle-ı 3 boyutluydu ama konu, işleniş ve karakter gelişimi muhteşemdi. ps: birinci movie için bakınız!)

Konu: Dünya üzerinde hızla yayılan virüs yüzünden bağışıklığı gelişmiş bir avuç insan hayatta kalabilmiştir. Bu insanlar ile kolonileşen ape ler arasında çıkar, ego, yaşamda kalma, yani gayet dürtüsel dalaşmalar baş gösterir.

Birinci filmde hoşlanmaya başladığım Caesar-a resmen aşık oldum. Bakışı, ağzının o yamuk yapısı, konuşuşu, tavrı, tarzı, her bir haltı: çok başarılııııııııııııııı:-) Bu arada kendisine, TLOTR in hastası olduğum Gollum karakterinde olduğu gibi "Andy Serkis"-in rol model olduğunu öğrendim. Tebrik üstüne tebrik ediyorum...

Caesar-ın yakın dostu Koba-yı ise "Prince of Persia: The Sands of Time", da prensin üvey abisi rolüyle gönlümde taht kuran "Toby Kebbell" canlandırmış. uww!

Malcolm rolündeki "Jason Clarke" tipsiz mipsiz ama çok iyi oynamış. Aslında olay şu; mahmunlardan Ash, Mavi Göz gibi yan karakterler de dahil oyunculukların tümü çok çok çok iyi. Bu kadar özenle çıkarılmış bu kadar iyi işi uzun süredir izlememiştim. Yönetmen koltuğunda geçmişi pek dolu olmayan "Matt Reeves" oturuyor. Şaşırdım gerçekten. Şaşırdım ve tebrik ettim adamı.

Film mahvolmuş bir dünya üzerinde çekildiği için main renk gri, ama rahatsız etmiyor. 3 boyutlu olmasına rağmen görsel açıdan göz büyüten sahneler yok. Aman olmasın!!! Görsel açıdan karın doyurucaz diye saçmalayan film doldu ortalık zaten. Bakınız 300 spartalının devamı....

Konu bilindik de işlenişi çok sevdim... Aile babası Caesar, oğluyla insanlara özgü gibi görünen sorunlar yaşıyor mesela. Koba ile yaşadıklarına değinmiyorum bile; izleyin kudasai!... "Her ırk içinde" demeyi bırak her tür içinde iyisi de var kötüsü de var temalı konunun işlenişi (biliyorum 100.kez yazıyorum ama) çok iyi:-) bir tek şunu beğenmedim (hem de hiç)... Sevgili yönetmen -insan olduğundan olsa gerek- suçu gene Ape-lere atmış.. İşte orası hiççç olmamış.

Özetle orginal blu-ray-i alınıp arşivlenesi bir filmdi derims.
ps: Koba-nın, dil çıkarma akabinde -maymuna yattığı- bir sahne var. Çok çok iyi... O bakışı en son "GunGrave 14.epicode da Brandon-ın arkasından bakan Harry-de görmüştüm)... Buz gibi........

Country: Amerika
Duration: 130 min.
Director: Matt Reeves
Cast: Andy Serkis(Caesar), Toby Kebbell(Koba), Jason Clarke(Malcolm), Gary Oldman(Dreyfus)
imdb detail