Pazartesi, Ağustos 25, 2014

Naruto: Shippuuden (351-375)

351:
Geceleri rüyasında Rin'i öldürdüğünü gören Kakashi keyifsizdir.  Ayrıca sadece Hashirama'nın bildiği ve Kyuubi'yi durdurabilen Mokuton jutsu'yu kullanan, Anbu üyesi çocuk ta onu düşündürmektedir. Yaptığı araştırmada Hashirama'nın hücrelerini insanlara geçirme konusunda deneyler yapıldığını ama başarısız olunduğunu öğrenir. Eş zamanlı yeniden Hokage olmaması için Hiruzen'i öldürtmeyi planlayan pislik Danzo'nun suikastını engeller.

352:
Sandaime, Mokuton Jutsu gibi jutsuları öğrenmek için insanlar üzerinde iğrenç deneyler yapan öğrencisi Orochimaru'yu basar ama kaçmasına göz yumar (salak). Kaçarken Orochimaru, Kakashi'ye rastlar ama Kakashi korkudan mıdır nedir bir halt yapamaz, don gelir adama resmen (salak-2). Danzo, Orochimaru'nun ülke dışına çıkmasına yardımcı olması için ANBU üyesi Kinoe'yi görevlendirir.  Kinoe, Orochimaru'un varış yerine geldiğinde rüzgardan dağılmamak için dışarı çıkamayan, duman bedenli bir klan ile karşılaşır (Iburi Clan). 

353:
Orochimaru'nun arkasından giden ama Orochimaru'dan önce Iburi klanının inini bulan Kakashi yakalanır. Kinoe onu kurtarır.  Üzerinde deneyler yapılsın, böylece klanın geleceği kurtulsun diye erkek kardeşi Tenzo'nun Orochimaru ile birlikte gitmesini izleyen Yukimi, Kakashi ve Kinoe'yi kurtarır. Hatta duman olup Kinoe'nin bedenine girer ve dışarı çıkıp o hep merak ettiği köyü mutlu mutlu gezer. Kakashi kızı yem olarak kullanıp Orochimaru'yu yakalamayı teklif ettiğinde Kinoe buna yanaşmaz. 
ps: Kakashi ile Iburi klanı üyesi adam arasındaki dövüş çizimleri şahaneydi. 

354
Kız, Orochimaru'ya güvenmektedir. Klanın geleceği kurtulsun diye gönüllü olarak tekrar ine döner. Vardığında Orochimaru'nun klan üyelerini öldürüp kanlarını içtiğini görür. Kızın kanına kavuşan Orochimaru ortadan kaybolurken, kızın peşinden gelen Kinoe kızın ölmesini, ölen klan üyelerinin ruhani yardımı ile engeller. Sizi hiç görmediğim diyerek rapor vermeyeceğini çıtlatan Kakashi, rüzgarda artık dağılmayan Yukimi ve Kinoe ayrılıp kendi yollarına giderler. 

355
Danzo köpeği, Kakashi'nin Hiruzen'in safına geçmesine kıl olmuştur. Bir grup Anbu üyesini Kakashi'yi öldürüp gözünü almaları için gönderir. Orochimaru'un bulunan başka bir inini incelerken Kakashi saldırıya uğrar. Onu öldürmeye çalışan ise Danzo'nun emirlerine sadık Kinoe den başkası değildir. Kakashi'nin "dostunu öldürmeyi emreden emirden şüphe duy" uyarısı Kinoe'nin kafasını karıştırır.  Kinoe, küçükken Orochimaru'nun test objesi olmuştur. Tam ölüme terk edilmişken Danzo tarafından bulunup himaye altına alınmıştır. Bu nedenle Danzo hakkında pek sağlıklı düşünememektedir. Diğer taraftan dostunu öldürme diyen Kakashi'nin takım arkadaşı Rin'i öldürmüş olması da bir gariptir hani?!

356
Kakashi Kinoe'yi etkisiz hale getirir. Lakin bu sırada ortaya çıkan devasa bir yılan (Orochimaru'nun deneylerinden biri) bunlara saldırır. Sonuç olarak Kinoe, Kakashi'ye zarar vermez. Geri dönüp Danzo'ya görevinde başarısız olduğunu söyler. Tam ceza alacakken, Kakashi'nin konuşup yardım istediği Hiruzen ortama gelir ve Kinoe 'yi kendi himayesine almak istediğini söyler.

357
Kakashi ve Kinoe yeni ekip arakdaşları Itachi'ye merhabala derler. Çocuk 11 yaşında olmasına rağmen ANBU'ya katılmıştır. Eve gidince babası köyden aldığın haberleri bana getir der. İşe gidince pislik Danzo, Uchiha'dan aldığın haberleri bana taşı der. Uchiha klanı her zamanki tapınakta toplandığında Itachi'nin babası "Konoha'nın geleceğinde Uchiha'nın da söz hakkı olmalı" derken, Itachi -bir şey- görür.
ps: Uchiha klanı köy dışında kendi bölgelerinde yaşamaktaymış. Ek olarak kendilerini yönetme hakları varmış.

358:
Yondaime Kyuubi ile çarpışırken, Itachi'nin babası "bize sadece insanları koruma görevi verildi" diyerek Uchiha'ların gücünü kullanıp Kyuubi yi durdurmalarını bir nevi engeller. Danzo'da böyle düşünmektedir. Olaydan sonra köy halkının aynı zamanda polis gücü olan Uchiha'ya güveni azalır. Sonuçta Kyuubi olayında pek yardımcı olmamışlardır. Ek olarak köy mahvolurken Uchiha bölgesi zarar görmemiştir. Danzo'nun ortamı kızıştırması nedeniyle birinci Kyuubi olayından sonra gözetlenen Uchiha bölgesindeki denetim arttırılır. Ortam iyice gerilir. Itachi'ye ise kendi klanını gözetleme emri verilmiştir. Shisui bu durum karşısında duyduğu üzüntüyü Hiruzen ile paylaşır ve 
gözlerinin gücünü kullanarak durumu düzelteceğini söyler. Lakin Danzo köpeği çocuğun gözünü çalarak bu iyi niyetli girişimi engeller. Shisui diğer gözünü Itachi'ye hediye edip, ölümünün barış getireceğini dileyerek intihar eder. Ama durum daha da kötüleşir.
ps: Şu Danzo'yu bana bir verin. Bana bir verin. Cımbız Jutsu ile bütün kıllarını tek tek yolucam.

359:
Kakashi, Hiruzen tarafından köye yapılan izinsiz girişleri araştırmakla görevlendirilir. Uchiha bölgesine giden Kakashi ortamdaki sert havayı sezer. 13 yaşında kaptan olan Itachi, Uchiha'nın devrim yapacağı bilgisini köye iletir. Danzo, Hiruzen'in uyarısına aldırmadan -o emri- Itachi'ye verir. Itachi köye sızıp duran Obito'dan yardım ister. Obito ise "olay sonrası gidecek yerin kalmayacak, örgütüm olan Akatsuki'ye katıl der."  Itachi, klanını yok eder. Gitmeden önce Danzo'yu "kardeşime dokunursan..." şeklinde uyarır. Sasuke'yi emanet ettiği Hiruzen ile vedalaşıp ona Akatsuki'ye katılacağını söyler. Danzo'ya kızan Hiruzen, Anbu'yu dağıtır. Kakashi'yi Anbu-dan alıp Jonin lideri yapar. Uchiha bölgesi yıkılır.  Naruto ise o güne kadar didiştiği Sasuke'yi sessiz sedasız izlemektedir. 
ps: pislik Danzo, bütün kötü şeyler -her zaman- olduğu gibi yine onun başının altından çıkmış. Danzo'yu Sasuke'nin öldürmesi kadar denk düşecek başka bir şey olamaz herhalde.


360:
Jonin Lideri olan Kakashi akademi mezunlarıyla çan oyunu oynar ve hepsini sınıfta bırakır. Obito ve Rin ile yaşadıkları bir daha tekrarlanmasın istemektedir. Zamanında bu çan oyununu Minato'dan öğrenmiştir. Kakashi diğer ikisini kullanarak çanı kapmış, bunu aklınca takım oyunu gibi göstermiştir. Düşünür; Minato o zaman bunu fark etse belki şuan Obito ve Rin yaşıyor olurdu. Sonra salaklaştığının farklına varır ve suçu başkasına atmamaya karar verir angut. Jonin hocası olmak bana uygun değil mi ki diye düşünürken yardımına Naruto'nun çizeri yetişir. (ahhaaha). Elediği öğrenciler gelerek akademiye dönüp yeni birşeyler farkettikleri için Kakashi'ye teşekkür ederler. O sene Kakashi'nin takımı oluşmaz ama Gai süper bir ekip kurar. Bir sonraki sene Sandaime elinde Sakura, Sasuke ve Naruto'nun kağıtlarıyla Kakashi'nin yanına gelir.
ps: Obito çocukken acayip karakterli bir çocukmuş. Bayıldım. Dürüst, şerefli. Kakashi ise kurnazmış. Tırtmış yani.

361
Sandaime ve Kakashi, Naruto, Sasuke ve Sakura'nın evlerini gezerler. Sandaime Kakashi'yi kararsız görünce, Minato senin takım çalışması yapmadığını biliyordu ama değişeceğine inanmak istedi der. Gaza gelen Kakashi 7.takımın çan oyununu geçmesiyle mutlu olur.
ps: aaaaaaa! bir bayan olarak Sasuke'nin odasına girmiş gibi hissediyorum. Çok utandırıcı ve eş zamanlı pek heyecan verici. Sasuke abisi gibi disiplinli olduğundan odası derli toplu ve temiz. 
ps: bir bölümde Tsunade'yi etkilemek isteyen küçük Jirai, "Whatever Jutsu" yapıyor. Türkçe ye "artık ne gelirse jutsu" olarak çevirmişler. Öldüm gülmekten. İlahi Jirai-sama, sen çok yaşa dicem ama öldü garibim.
ps: 7.takımın oynadığı çan oyununu yıllar yıllar önce izledim. Şimdi ise bir gece öncesi Kakashi'nin neler düşündüğünü, oyun sonrası neler beklediğini görüyorum. Harika ötesi bir seri Naruto. Teşekkürler yazarı ve çizeri.


362
Yine savaş alanındayız. Naruto, Obito'yu görünce afallayan, suçluluk duygusu yüzünden kahrolan Kakashi yüzünden endişelenince Kyuubi, Kakashi'yi bir süreliğine Obito'nun dünyasına gönderir. Bu arada kırmızı silindir çatlar ve içinden juubi çıkar. 
ps: hangi arada derede kırmızı silindir çıktı anlamadım.

363
Juubi karşısında başarısız olan ekibin yardımına "the Allied Shinobi Forces" yetişir. Shikamaru'nun babası Shikaku Nara'nın planını uygulamaya koyup Juubi'yi durdururlar. Meğer Juubi form değiştirmek için çakra topluyormuş. Ondan durmuş. Form değiştirince tekrar harekete geçer.

364
Form değiştiren Juubi etrafa enerji topları göndermeye başlar. Bunlardan birtanesi karargahı vurur. Shikamaru ve Ino'nun babaları son planlarını ve çocuklarına olan sevgilerini paylaşıp ölürler.  Sonra daha beter bir şey olur. Neji, Naruto'nun önünde duran Hinata-sama yı korumak için kendisini feda eder. Ölmeden önce Naruto'ya "Hinata-Sama senin için ölmeye hazır. Omuzunda tek bir can taşımıyorsun" der. Üzüntüden şoka giren Naruto yanağında bir el, kulağında tatlı bir ses işitir. Bu tam bir shinobi karısı olacak nitelikteki Hinata'dır. Naruto'yu yüreklendirir, birlikte el ele ayağa kalkarlar.
ps: ağlamaktan gözlerim şişti. Çocukluğunu bildiğim birini yitirmiş gibiyim. Aklıma geldikçe kalbim acıyor. :-(

365
Verilen kayıplar arkasından yaşanan duygusal sahneler sürerken ekranda Orochimaru görününür. Orochimaru, Sasuke, Suigetsu ve Jugo yıkılan Uchiha bölgesindeki tapınağa girerler. Orochimaru burada, Obito'nun yerleştirdiği beyaz Zetsu'ları Sasuke'nin bedeninden çıkartır (6 adet). Bunlardan 4 ünü kurban yaparak Hokageleri canlandırır.366
Sasuke karar aşamasındadır. Ya Konoha'yı yok edecek yada yardım edecektir. Bu nedenle Hokage'lere sorularını sormaya başlar. Nidaime Hokage yani Tobirama Senju'nun "Uchiha'lar şeytan tarafından ele geçirilmiş bir klandır" demesi üzerine bunun açıklamasını ister. Hashirama açıklar. Uchiha'lar çok sevgi dolu bir klanmış. Bu nedenle sevdikleri birini yitirince veya çok üzücü bir olay yaşayınca hissettikleri duygu patlaması nedeniyle beyinlerinde meydana gelen kimyasal olay sonucu gözleri değişirmiş. Bazen bu duygusal yoğunluk onların sağlıklı düşünememesine, sevginin nefrete dönüşmesine neden olurmuş.

367:
Hashirama anlatır: Sengoku çağında Hashirama nehirde taş sektirirken Madara isimli bir çocukla tanışıp arkadaş olur. Shinobi olan çocuklar bilerek birbirlerine soyadlarını söylemezler. Buluştuklarında çocukların öldürülmeyeceği, barışın hakim olduğu bir köy hakkında hayaller kurarlar. Düşünürler; gizli saklı bırakılmazsa, insanlar içlerini dökerse savaşlar olmaz. Öfke göstermeden duyguları ortaya dökmenin bir yolu var mı acaba?! (süpper soru;)) Yine kayaların üstüne oturup aşağıya güssel bir köy kurmanın hayalini kurdukları bir günün sonunda Hashirama babasından Madara'nın bir Uchiha olduğunu öğrenir. Babası ertesi gün buluştuklarında çocuğu öldürmesini ister.

368
Marada ve Hashirama buluştuklarında birbirlerini uyarırlar. Fakat baba ve kardeşleri dövüşmek için karşı karşıya durunca "ne kadar denesekte faydasız, bizden dost olmaz, dövüş alanında görüşürüz" diyerek ayrılırlar.
ps: bunu aslında Madara söylüyor. Hashirama No, diyor lakin alternatif te getirmiyor.
Savaş alanında çarpışırlarken Hashirama'nın klanlarımız birleşsin çağrısına daha önceden 4 kardeşini kaybetmiş olan Madara tam tamam diyecekken geri kalan kardeşi engel olur. Bu kardeşi bir sonraki savaşta Hashirama'nın kardeşi Tobirama tarafından öldürülür. Yenilen Madara, Hashirama'nın çağrısına "ya kendini yada kardeşini öldür ki durum eşitlensin" diyerek karşılık verir.  Hashirama kendisini öldürecekken Madara onu durdurup ikna oldum der. Böylece iki klan, Uchiha ve Senju arasında birlik ve barış sağlanır.

369
Hashirama ve Madara güssel bir köy kurup adına Konohagakure derler (isim babası Madara). Ateş ulusu bir temsilci isteyince Hashirama Madara'yı göstermek ister. Lakin kardeşi Tobirama yüzünden demokratik yol seçilir ve Hashirama kage olur. Tobirama'nın kuşku ve aslında bakarsanız nefret dolu sözlerine kulak misafiri olan ve köyün Senju'ları daha çok sevdiğini gören Madara, "Büyük ihtimal senden sonra Tobirama Kage olacak ve Uchiha'ları yok edecek. Kendime başka bir hayal buldum, hadi bana eyvallah" diyerek gider. Sonrasında Konohagakure başka ninja köylerine örnek olur ve diğer kageler ortaya çıkar. Bir gün Madara yanında kontrol ettiği Kyuubi ile birlikte Konoha'ya saldırır.
ps: Hashirama nın önce Madara ya temsilci sen ol demesi, sonrasında kardeşine çötenk diye katılarak Kage olması hoşuma gitmedi. Yanar döner bir adammış Hashirama.

370
Hashirama'nın anlattıklarını dinleyen Sasuke, bir Uchiha olan abisinin aptal kage ler yüzünden çok ağır sorumluluklar üstlendiğini ve son anına kadar köyü sevdiğini söyler. Gerçekten de Itachi, çifte casusluğa zorlanmış, kendi klanını yok etmiş, hain damgası yiyerek Bingo kitabına geçmiş, Akatsuki'ye katılmış ve ölmeden önce Kabuto'yu durdurup yine köyü kurtarmıştır. Sasuke, abisinin kendisini feda ettiği köyü korumaya karar verdikten sonra kage ler savaş alanına doğru yola çıkarlar. Sasuke'nin chakrasını sezince ortama gelen Karin, başta sinirlidir. Lakin Sasuke'yi görünce yine yumuşar. Ek olarak Sandaime'nin sorması üzerine Kabuto'nun içine saklanarak hayatta kalmış olan Orochimaru açıklar: Kabuto beni hep taklit etti. Sasuke'nin ise kendi yolu var. İşte bu yolun sonunu merak ettiğim için ona yardım ediyorum!!!
371
Kyuubi'nin chakrasını shinobilere dağıtan ve böylece Juubi'nin öldürücü darbelerinden insanları koruyan Naruto bitkin düşer. Sakura onu iyileştirmek için konum alırken önünde de Hinata'durur. Bu sırada Juubi yüzünden yeryerinden oynamakta tayfun benzeri doğa olayları dört bir yanda görülmektedir. Obito'nun mekanında dövüşmeye devam eden Kakashi suçluluk duygusu yüzünden pek başarılı olamaz. Kakashi'yi kendi yanına çekmek isteyen Obito duruma açıklık getirir. Meğer kaçırılan Rin, Sanbi yani Isobu'nun jinchuuriki'si olmuştur. Kendisini kurtaran Kakashi ile birlikte köye dönerken içinde bir tuhaflık hissetmiş, Kirigakure'nin(bir shinobi köyü) bu canavarı serbest bırakarak Konoha'yı yok etmeyi planladığını anlamıştır. İşte bu nedenle bir Kirigakure shinobisine hamle yapan Kakashi'nin önüne atlayarak intihar etmiştir. Obito bunları söyledikten sonra yeni kuracağı dünyada Rin'in de olacağını söyler. Kakashi, senden duyduklarımı Naruto öğrettim hep. Şimdi ise çok değişmişsin diyerek memnuniyetsizliğini vurgular! (pöh, nasıl da yazarmışım be:-))

372
Kageler savaş alanına vararak Juubiyi durdurmak için çalışmalara başlarlar. Bu arada Madara eski rakibi Hashirama ile dövüşmek için heyecan içinde beklemektedir.  Yondaime oğluna dönüp dostun da biraz sonra burada olacak der. Gerçekten de biraz sonra Sasuke gelir. Herkes şok olur. Daha da vurucu olan Sasuke'nin Hokage olmak istediğini açıklamasıdır. Akabinde gaza gelen Kiba da "Hokage olucam" diye tutturur.
ps: babasının chakrasını hissettiği için Yondaime'yi görünce şaşırmayan Naruto, Sasuke'nin chakrasını hissedemedi demekki şaşırdı. haahah Sasuke min chakrasını öyle herkes hissedemez işte :-)

373
7. takım tekrar bir araya gelir. Hayvanlarını çağırarak, Juubi nin vücudundan çıkan canavarları yararak ana vücüda ulaşırlar. Yıllar önce Zabuza karşılaşmasında olduğu gibi Sasuke ve Naruto yine süper ikili modunda davranırlar. Tsunade nin öğrencisi Sakura'nın arkada kalmaya niyeti yoktur. O da gücünü kullanarak kendini diğer ikisine kanıtlama çabasında başarılı olur.

374
Sasuke, Naruto ve Sakura savaş alanında çarpışa dursun Orochimaru, Karin ve Suigetsu ikiye ayrılmış modda bulunan Tsunade'yi kurtarmaya giderler.

375
Öbür alemde Kakashi'den ölümcül darbeler alan Obito geri gelerek hazırlıklara başlar. Onu engellemek için herkes seferber olur.  İlk ulaşan Minato, son darbeyi vurur. Bu sırada yıllar önce Kushina'nın ölmesine vesile olan, işaret koyduğu adamın Obito olduğunu anlar. Minato'nun hamlesi işe yaramaz, Obito Juubi'yi absorbe ederek Juubi'nin jinchuuriki'si olur.