Çarşamba, Ağustos 27, 2014

Rocky

Tatilin verdiği rahatlatıcı ruh haliyle kanepemde uzanmış göbeğimi kaşırken sakin sakin eskilerden birşeyler izlemek istedim ve ne şans ki karşıma Rocky'nin şık torrent-leri çıktı. Bir gün içinde izlediğim 6 adet Rocky filmi sonrası yüzümde keyiften bir tebessüm, kanepeden yatağa geçip uyudum. Çünkü erken yatan erken kalkar, 5 adet çiğ yumurtayı içip koşmaya başlar!!! ;)Rocky (1976)

İyi kalpli Rocky patronu için borçlulardan para topluyor, mahalle sakinleri ile iyi anlaşıyor, hoşlandığı kızı etkilemek için -ilginç- espriler buluyor, arada boks yapıyor-dur. Bir gün şampiyon Apollo'dan teklif gelir. Apollo, "italian stallion" lakaplı Rocky-i pataklayacak, böyle birine şans verdiği için ise halktan sempati toplayacaktır. Lakin işler beklediği gibi gitmez.

WOW! Ne filmiş Rocky! Bayıldım.
Güssel konu, harika işleniş, mükemmel oyunculuk! Amerikan yapımı eski bir film izleyince, şimdiki hallerini de Transformers gibi berbat ötesi bir filmde görünce; insan cık cık cık! demeden yapamıyor. Rocky standartlarında devam etselermiş Japonya'ya gittiğimde daha bir insan amerikalılar görebilirmişim mesela.

Bu arada Adrian nasıl bir karakterdir yahu. Tamam utangaç filan ama o garip gözlüklerinin arkasından bir bakışı var, yani rüyamda Freddy Krueger-' görsem daha az korkabilirim.

Country: USA
Duration: 119 min.
Director: John G. Avildsen
Cast: Sylvester Stallone(Rocky), Talia Shire(Adrian), Burt Young(Paulie), Carl Weathers(Apollo), Burgess Meredith(Mickey)
imdb detailRocky II (1979)

İlk karşılaşmada hızını alamayan Apollo, Rocky ile bir daha karşılaşmak ister. Bu arada Rocky evlenip çoluk çocuğa karışmıştır.

Rocky film boyunca hırs göstermiyor. O sadece çalışkan ve kolay kolay pes etmeyen biri. Yoksa Adrian ile evlenmezdi. Ek olarak inançlı ki bunu her maç öncesi dua etmesinden anlıyoruz. Bu arada alık gibi görünen Rocky-i acayip zeki bulduğumu da eklemek istiyorum.Teşekkür isteyen Paulie'ye çötenk diye -güssel saat- demesi şahaneydi (saati hediye eden Rocky). Eksik yönüm bu olduğundan hazır cevap insanlara hep hayranlık beslemişimdir çünkü;).

Director: Sylvester Stallone
imdb detailRocky III (1982)

Parayı bulan Rocky reklamların aranılan yüzü olur. Onun bu hali antrenörü Mickey-i endişelendirmektedir. Çünkü yeni rakip kendi başına azimle çalışan gözü dönmüş Clubber Lang-den başkası değildir.

Clubber Lang rolünde, A Team'in B.A.'i Mr.T var. Ek olarak Rocky bir ara Hulk Hogan-la da kapışıyor.

Duration: 99 min.
Director: Sylvester Stallone
imdb detailRocky IV (1985)


Apollo'nun rus boksör Ivan Drago ile yaptığı maç sırasında ölmesi sonucu Rocky soluğu Rusya'da alır.

Rocky 1 ve 2 den sonra en çok beğendiğim film bu oldu. Drago rolündeki Dolph Lundgren ve eşini oynayan Brigitte Nielsen unutulmayacaklardan. Bu arada Apollo'yu canlandıran Carl Weathers, diğer üç filmde olduğu gibi bu filmde de çok iyi oynamış.

Duration: 91 min.
Director: Sylvester Stallone
imdb detailRocky V (1990)

Paulie yüzünden maddi gücünü kaybeden Balboa ailesi, kendi yağları ile kavrulurken Tommy isimli ateşli bir çocuk gelip Rocky'den manejeri olmasını ister. Gaza gelen Rocky teklifi kabul eder ama Tommy ile ilgilenicem derken kendi oğlunu arka plana atar.

Harika geçen 4 filmden sonra Rocky 5 i sevmedim. Rocky in oğlunu canlandıran Sage Stallone gerçekten Sylvester Stallone'un oğlu bu arada.

Duration: 104 min.
Director: John G. Avildsen
imdb detailRocky Balboa (2006)

Eşini kaybetmiş Rocky'in oğlu ile arası iyi değildir. Hayranlarının sık sık uğradığı restoranında çalışmakta, arasıra Rocky-1 de birlikte yürüdüğü küçük Marie ile muhabbet etmektedir. Gündeme gelen bir bilgisayar oyununda Rocky efsanesinin güncel şampiyonu yenmesi üzerine Mason 'The Line' Dixon-ın yani şampiyonun manejerleri gerçek bir maç ister.Yaşı adamcık Rocky yine sabahları kalkıp çiğ yumurtaları içmeye, dışarı çıkıp koşmaya başlar.

Sevmedim. Rocky in Adrian ı çok sevdiğini biliyorum. Ama ölmüş eşi arkasından fazla gazel okudu bence.

Duration: 102 min.
Director: Sylvester Stallone
imdb detail