Cumartesi, Eylül 06, 2014

Sen to Chihiro no Kamikakushi (2001)

Taşındığı yeni kasabaya giderken ilginç bir tünel görüp içine giren Ogino ailesi, tünelin sonundaki kasabada kimsenin yaşamadığını ama leziz kokulu yemeklerin masaları doldurduğunu görür. Anne ve baba yemeğe girişirken küçük kız Chihiro, etrafa şüphe ile bakmaktadır. Hava kararmaya başladığında birden herşey değişir, etrafta ilginç yaratıklar görünmeye başlar, tünel ile kasaba arası ise suyla dolmuştur. Yemek yerken çıldıran anne ve baba domuza dönüşür, ne yapacağını bilemeyen Chihiro'nun imdadına ise harika, süper, dehşet başarılı karakter Haku yetişir:-) Haku'nun yönlendirmesi ile Chiro onsen de işe başlar. Burası korkunç cadı Yubaba'nın yönettiği, tanrıların gelip yıkandığı bir hamamdır.

AH! Bilmem kaçıncı kez izlememe rağmen, yine bilmem kaçıncı kez BA-YIL-DIM! Herşey o kadar su gibi ki. O kadar abartı içinde, hisler o kadar yalın ve o kadar samimi ki. Yine AH!!!! :-) 

Chihiro karakterine hasta oldum. Kızın yaşanan abukluklara karşı temkinli olması, yaşından olgun davranması, "arz talebi yaratır" saçmalığını çürütür moddaki tavırları kesinlikle alkışlanası. Ya Haku'ya ne demeli?!!! Kızı kolundan tuttuğu gibi kurtarmaya çalışması, o güssel gözleri, özeleştiride bulunurken bile yüzünde beliren çocuklara has saflıktaki ifadesi ile mükemmel. Özetle çok ama çok seviyorum bu filmi. 

Tag: Spirited Away
Type: Movie
Episodes: 1
Duration: 2 hr. 5 min.
Director: Hayao Miyazaki
Cast: Haku(Irino Miyu)