Cumartesi, Eylül 06, 2014

Sin City (2005)

Arc 1:
Kalp rahatsızlığı bulunan Hartigan, emekliliğinden hatta ölümünden önce son bir işi daha doğru yapmak ister. Senator Roark'un sapkın oğlundan küçük Nancy'i kurtarır. Karşılığında işlemediği suçlardan yargılanıp hapsi boylar. Uzun zaman sonra kendisine gelen bir zarftan 19 yaşarında bir kızın kesik parmakları çıkar. Endişelenen Hartigan, bir şekilde dışarı çıkıp Nancy'nin iyi oldığundan emin olmak ister.

Harikaydı. Başta Senator Roark olmak üzere oyunculuklara bayıldım. Konu süpperdi. Hartigan'ın verdiği karar salakçaydı ama yine de asildi diyebilirim. Sonuna kadar savaşmayı seçseydi keşke...

Arc 2:
Kibar kiralık katilin filmdeki süresi çok az ama kesinlikle çok şıktı. Balkondaki yeşil gözlü, kızmızılı kadın asla unutmayacaklarımdan... Çok güssel.

Arc 3:
Geceyi tanrıça diye nitelendirdiği Goldie'le geçiren Marv, uyandığında pek birşey hatırlamaz, bildiği tek şey Goldie'nin öldürüldüğüdür. İntikam için harekete geçer.

Acayip brütaldi, bayıldım. Kevin rolündeki Elijah Wood resmem döktürmüş, süpperdi. Favori arc-ım kesinlikle Marv ve Goldie...

Arc 4:
Son bölüm en az beğendim ve öyle olmasına rağmen çok beğendim bir bölümdü. Birlikte olduğu barmen kızın kocasını pataklayan Dwight, adamın sin city'e doğru yola çıkması üzerine harekete geçer. Adamın sin city de öldürülmesi oranın dişi sakinlerine ciddi problem getirecek niteliktedir. Çünkü barmenin kocası bir polistir.

Normalde tipsiz bulduğum Clive Owen, bu bölümde acayip karizmaydı. 

Özetle Sin City kesinlikle kulvarında bi numara bir film. Zaten Frank Miller-a ait çizgi romanları da öyleydi. Ve elbette; arşivliyorum :-)


Country: USA
Duration: 124
Director: Frank Miller, Robert Rodriguez, Quentin Tarantino
Cast: Jessica Alba(Nancy Callahan), Bruce Willis(Hartigan), Powers Boothe(Senator Roark), Jaime King(Goldie / Wendy), Mickey Rourke(Marv), Elijah Wood(Kevin), Devon Aoki(Miho), Alexis Bledel(Becky), Rosario Dawson(Gail), Benicio Del Toro(Jackie Boy), Brittany Murphy(Shellie), Clive Owen(Dwight)
imdb detail