Pazar, Ekim 26, 2014

Samurai 7 (2004 Summer, Fall)

Eşkiyaların ürettikleri pirince dayanması üzerine Kanna köyü sakinleri Kirara ve kardeşi Komachi'yi samurai bulmaları için görevlendirir. Samurai görünce parlayan bir taş Kirara'nın işini kolaylaştıracaktır. Bu sırada yöneticilerden birinin oğlu Ukyo, Kirara'yı görür beğenir ve ister. Peşindeki adamlardan kurtulmaya çalışan Kirara, samurai olduğunu düşündüğü bir adamın görebileceği pozisyondan kendisini boşluğa bırakır. Gerçekten de Kambei-Sama hemen arkasından atlar ve kızı kurtarır. Böylece Kirara ilk samurai-ını bulmuş olur. Akabinde yapılan arama tarama ve şans işi olaylar sonucu Kirara 7 samurai ile köye dönüp eşkıyaları yener. Diğer taraftan Uyko dalavereler ile The Emperor olur. Kafasında ise samurai ile eşkiyaları birbirine düşürmek, Kanna köyünü mahvetmek ve Kirara'yı ele geçirmek vardır. Samurai'ler bu planları durdurmak için canları pahasına da olsa işe koyulurlar.

Kirara'nın Kambei-Sama'yı görerek boşluğa atladığı sahne harikaydı. ps: Sanırım bu olay Episode-2-de oluyor. Kyuzo; hastası oldum. Boyu, bosu, yeteneği, giyimi, tavrı, tarzı, herşeyiyle on numara. Ah, çok cool! ps: Bleach-Ichigo'nun tarzı bu adama bakılarak çizilmiş olunabilir mi?! Yani 17. ve 25. bölüm kesinlikle favorim.

Bazı bölümlerde kafa ütüleyen gereksiz cırlamalar var. Mesela Bölüm 8 de Rikichi, saçma bir şekilde /eşkıyalara saldırın!/ diye bağırıp duruyor. Diğer sinirlerimi bozan karakter ise toy Katsushiro-Sama oldu. Fevri hareketleri yüzünden gereksiz ziyanlara neden olan bu çocuğu bir güssel pataklamak istiyorum.

Özetle 2004 yılına ait bu seri için renk, çizim, görsel beklentilerim azdı. O nedenle gri ortam beni rahatsız etmedi. Konuya gelince; harika. İşleniş daha da süper. Mini mini ama vurucu sürprizleri oldukça cesur buldum. Bakınız, öpücük sahnesi, Kirara'nın hisleri, sevgili Kyuzo'mun başına gelenler. Özetle samurai toplama kısmı biraz boğucu ama 7 si bir araya geldikten sonra yaşananlar; süpper.

ps: seri, Akira Kurosawa'nın 1954 yapımı "Shichinin no samurai" isimli filmini base almış.

Type: TV
Episodes: 26
Duration: 26 min.
Cast: Kyuzo(Miki Shinichiro), Shimada Kambei(Terasoma, Masaki), Shichiroji(Kusano Tooru)
myanimelist.net detail