Pazar, Kasım 09, 2014

Transcendence (2014)

Katıldığı bir seminer sonrası radikal antifanları tarafından vurulan Dr Will Caster, kurşunda bulunan radyoaktif madde yüzünen yavaş yavaş ölmeye başlar. Kendisi gibi bilim insanı olan eşi Evelyn'in yardımı ile zihnini AI harikası PINN isimli makineye yükler. Sonrasında projelerini geliştirir, nano teknoloji sayesinde hasta insanları iyileştirir. Lakin yaptığı bu çalışmalar antifanları tarafından gözlenmektedir. Antifanları Dr. Will'in kontrol edebildiği bir ordu kurduğu konusunda hem fikirdir.

Konu güsseldi, görsellik iyiydi. Ama izlerken -özellikle ilk yarıda- çok sıkıldım. Evelyn rolündeki Rebecca Hall'un oyunculuğunu hiç beğenmedim. Bir kadının bilim insanı olması, buz dolabı soğukluğunda ciddi bir öküz olması anlamına gelmiyor sayın yönetmen. Hiç beğenmedim. Dr. Max ise gördüğü kötü muameleye rağmen çok hızlı bir şekilde taraf değiştirdi bence. Arkadaş dediğine bak sen! Hain! Antifanların başı Bree-i de beğenmedim. Çirkin, ayrıca liderlik vasfı göremedik kendisinde, Neden lider peki?! Johnny Depp'in oyunculuğu da çok sıradandı. Başka biri de aynı rolde olabilirmiş hani.. Konu güssel güssel olmasına ama işleniş berbat! Ciddi ciddi Will'in eşine karşı takındığı tavır kusturucu, rahatsız edici, korkutucu! Belki bunu gerçek bir insan olmadığı için yapıyor ama yine de tavırları Dr Will-in tavırları gibi değildi. Özetle konu benim gibi bilgisayarcılar için ideal, Ama işlenişi ve özellikle karakterleri beğenmedir.

Country: UK, China, USA
Duration: 119 min.
Director: Wally Pfister
Cast: Johnny Depp(Will Caster), Rebecca Hall(Evelyn Caster), Paul Bettany(Max Waters), Cillian Murphy(Agent Buchanan), Kate Mara(Bree), Morgan Freeman(Joseph Tagger)
imdb detail