Cumartesi, Ocak 03, 2015

Gandhi (1982)

Hindistana varmak için trene binen Gandhi, yolculuğu sırasında Hintli olduğu için aşağılanır ve bileti olmasına rağmen birinci klas vagondan atılır. Onu şikayet eden bir İngilizdir, trenden atan ise İngiliz ne derse yapan bir Hintli. İşte filmin girişindeki bu sahne zaten Hindistan'daki İngilizlerin Hintlilere bakışını ve davranışını gözler önüne seriyor.

Filmin devamında Gandhi, konuşarak anlaşma yöntemini kullanır ve ingilizlerin, ülkede kaos olmasını bahane ederek hüküm sürmelerine itiraz eder. İngilizler o kadar ileri gitmişlerdirki, Hintliler açlıktan ölürken İngilizler bolluk içinde Hint sokaklarında gezmekte, Hintlilere kendi ülkelerinde köle gibi davranmakta, onları aşağılamaktadırlar. Gandhi, biz gidersek ülkede kaos başlar diyen İngilterenin ağzını kapatmak için kendi halkı ile konuşur ve onları şiddet kullanmamaları konusunda ikna etmeye yönelik açlık grevine başlar. Ülkedeki müslümanlar ve Hindular Gandhi'yi o kadar çok severlerki adam yemek yesin diye İngilizlere karşı kuşandıkları silahları bırakırlar. Tabi bu İngilizlerin işine gelmez, adamlar resmen Hintlileri kışkırtır ama Gandhi nin kararlılığı galip çıkar. 

3 saati aşkın süren ve İngilizlerin aslında ne mal oldukları ifade eden güssel bir filmdi. Özellikle diğer milletler insan hakları konusunda pek hassaslarmış da Osmanlı barbarın önde gideniymiş gibi konuşan -entel dantel- takımının izlemesi gereken bir filmdi derims. Ben Kingsley'in oyunculuğu ise muhteşem ötesi. Zaten film 1983 de en iyi aktör de dahil 8 adet oscar almış. Demekki gerçekler daha brütal, film hafif kalıyor. Yoksa lordlar kamarası bırak ödül kazanmasını, filmin yayınlanmasına bile izin vermezdi. Özetle çok geç izlediğim bu filmi sevdim, hatta arşivliyorums.

Country: UK, India
Duration: 191 min.
Director: Richard Attenborough
Cast: Ben Kingsley (Mahatma Gandhi), Roshan Seth (Pandit Nehru)
imdb detail