Cumartesi, Ocak 10, 2015

My Daughter Seo Yeong (2012 Fall - 2013 Winter)

Babasının, şirketin başına geçmesi için yaptığı baskıya karşılık askerden geldikten sonra Amerika'ya gitmeye karar veren Ujae, motorsikletini bir kıza kaptırınca gurur yapar ve hırsızı yakalayana kadar ülkede kalmaya karar verir. Diğer taraftan alakasız işler yüzünden borç batağına batmış babasından kurtulmak ve okuduğu hukuk fakültesini bitirmek için Seo Yeong özel ders vermeye başlamıştır. İlgilenmesi gereken tembel çocuk ise Ujae nin erkek kardeşi Sung Jae den başkası değildir. Ujae daha ilk görüşte Seo Yeong un farkına varır lakin motorunu çalan kızın Seo Yeong olduğunu öğrenince ilgilisi daha da artar ve zamanla bu ilgi hoşlanmaya dönüşür. Seo Yeong ise sadece verdiği hayat mücadelesi ile ilgilenmektedir. Olaylar öyle bir gelişir ki bu iki genç evlenir hatta çokta güssel bir yuva kurarlar. Lakin Seo Yeong ın söylediği -o zaman için önemsiz gibi görünen- bir yalan yüzünden bir çok hayat olumsuz yönde etkilenir.

Yemek yediğim bir esnada youtube karıştırırken rastladığım diziyi; beğendim. Tam bir yetişkin ve aile dizisi. Aynısı olmasa bile birçok kişinin yaşayabileceği, haliyle empati kurabileceği olaylar üzerine kurulu bir konu, güzel işleniş.

Karakterlere gelince:
Lee Seo-young: Tam dayaklık. Evet, main karakter ve esas kızımız. Lakin izlerken acayip küfür ettim kendisine, hiç sevmedim. Buz gibi, acımasız, duygusuz, gaddar! Zerre merhamet taşımayan, sevginin anlamını, iyiliğin kadir kıymetini bilmeyen, bencil, hatta çok bencil biri. Babası istediği kadar işe yaramaz olsun, ona olan davranış tarzı kanımca affedilemez. Hadi babası bir nebze, Ujae'nin ne günahı var? Dürüst, sevgi dolu, merhametli, sabırlı, ufacık bir tebessümle mutlu olabilen dünya iyisi biri. Ama gaddar Seo-young ne yaptı, üzüntüden sesi titreyen Ujae'ya tam bir öküz gibi davrandı (bakınız: bölüm:36 sonu) Özetle main kız karakteri hiç sevmedim.

Kang Woo-jae: Yani Ujae. Yukarda bahsettiğim gibi melek kalpli birisi bence. Ayrıca -özellikle son 10 bölümde- gerçek olamayacak kadar sabırlı. Keza öküz Seo-young'nın -hem suçlu hem güçlü- tavırları karşısında ben çoktan katil olmuştum.

Kang Mi-kyung: Ujae'nın düşüncesiz kız kardeşi. Bu salak kız, erkek arkadaşı Lee Sang-woo'ya aşık olduğunu bile bile arkadaşı olan Choi Ho-jung'ya yapmadığını bırakmaz. Git Sang-woo'ya şunu sor, git Sang-woo ile aramızı yap gibi gibi. Gerizekalı duygusuz maydanoz.

Choi Ho-jung: Ay bu diziyi izleme nedenim diyebilirim bu kız için. Hastası oldum. Tatlı mı tatlı. İyi mi iyi. Cesur mu cesur. Aşık olduğu adam için yapmayacağı yok. Hele o karga sesiyle serenat yaptığı yerde koptum. Canım ya :-)

Kang Cha Ji-sun: Ujae'nın annesi. Diziyi sevmemin bir diğer nedeni bu rolü canlandıran harika kadın "Kim Hye-ok" oldu. Harika ötesi rol yapmış. Hele üzüldüğünde yüzünde beliren ifadesiz çökmüş hal çok vurucuydu. Serinin bir çok yerinde bu kadın yüzünden ağlamaktan gözlerim şişti.

Özetle 50 bölümlük diziyi gayet beğenerek izledim. Tavsiye ederim.

İzleme Notlarıms:
- 29 veya 30: Çektiği acıyı hafifletmek için sargoş olan Mi-kyung, rastladığı Seo-young'ya sorar: "Neden sadece siz mutlusunuz?". Olayın aldığı hal düşünülürse vurucu bir soru. Diğer yandan kardeşinin çektiği acıyı gören Ujae, sırf karısını kaybetmemek için ortada kalıyor. Bence saçmalıyor. Bu dizi zaten iyi bildiğim bir şeyi bir kere daha gözüme soktu. Yalan -her ne amaçla söylenirse söylensin, yani iyi niyetle bile olabilir- yalan doğurur ve iyi birşey değildir.
- 36: bölüm sonunda mahvoldum resmen. Ujae'nin döktüğü gözyaşları yüreğimi dağladı ve içimde, Seo-young'un saçlarını bir kere daha cımbızla yolma isteği uyandırdı. Böyle derin bir yara açtıktan sonra o adamın yüzüne nasıl bakabilecek merak içindeyim?! (ps: diziyi illa iyi bitiricez diyen angut yapımcılar Ujae'yı çok merhametli yaptılar. Böylece öküz kız adamın yüzüne bakabildi... :-()

Tags: Seo-young, My Daughter
Genre: Family, Drama, Romance
Episodes: 50
Cast: Lee Bo-young(Lee Seo-young), Lee Sang-yoon(Kang Woo-jae), Park Hae-jin (Lee Sang-woo), Choi Yoon-young(Choi Ho-jung), Kim Hye-ok(Cha Ji-sun)