Cumartesi, Ocak 03, 2015

The Equalizer (2014)

Bir yapı markette çalışıp gayet planlı programlı yaşayan Robert, arkadaşlarına yardım eden iyi bir vatandaştır. Düzenli gittiği cafede tanıştığı rus asıllı fahişe Teri'nin dayak yemesi üzerine rus mafyasıyla önce uzlaşma yoluna gider, mafya , Teri'nin özgür bırakılmasına yanaşmayınca şiddete başvurur. Bunun üzerine Moskova'daki patron işi bitirmesi için Teddy isimli profesyoneli görevlendirir.

1954 doğumlu Denzel, balık etli bir hal almış olmasına rağmen uzun boyunun (1.85m) avantajını da kullanarak oradan oraya koşuyor ve resmen "bende hala iş var" diyor. Keza "Flight (2012)" filminde ateşli bir kadınla sevişmiş izlenimi vermeye kasmış lakin yaşlı bir adam gibi yatakta sadece uzanarak benden azcık eleştiri almıştı. Her halükarda, dünya üzerine en sevdiğim parmak yapısına sahip çekici Denzel'i seviyorum ve filmlerini izlemeye devam ediyor. 

"The Equalizer"-a gelince, konu standart, işleniş başarılı değil. Keza, ana karakter -fazla- yeteneklinin dışında -çok fazla- şanslı. Fahişe rolündeki "Chloë Grace Moretz"-e fazla iş düşmemiş ama şu bir gerçekki güssel kız. Açıkcası arkadaşı rolündeki pek tanınmayan "Haley Bennett"-i daha fazla beğendim. Main karakter "Robert McCall"-in insanüstü bir biçimde olayları analiz edip bilmem kaç hamle ötesini hesaplayabilmesi süpper, kronometre çalıştırması eğlenceli.  Lakin haddinden fazla yavaş çekilmiş sahneler sıkıcı, nasıl -ı atlayıp sonuca geçilmesi evet Denzel yaşlandın dedirtecek cinsten. Özetle çerez niyetine izlenebilir bir film derims . Ne iyi ne kötü, + Denzel var.

Country: USA
Duration: 132 min.
Director: Antoine Fuqua
Cast: Denzel Washington(Robert McCall), Marton Csokas(Teddy), Chloe Grace Moretz(Teri), Haley Bennett(Mandy)
imdb detail