Pazar, Mart 22, 2015

Foxcatcher (2014)

Küçükken anne babasını kaybeden Mark, abisi David'in kanatları altında büyür. Her konuda yol gösteren abisi yüzünden el attığı hiç bir işi kendi başarmış gibi hissedemeyen Mark, zamanla o küçük beyni içinde abisine karşı gizli bir öfke biriktirir. Therefore, kendisini, ülkesinin güreş sporu dalında başarılı olmasına adamış John du Pont'ın teklifine balıklama atlar. Başlarda herşey yolunda gitmektedir. Lakin zamanla Mark, hasta kafalı John'un karakterini çözmeye başlar.

İzleme notlarım + bol bol SPOILER:
_ Film, Mark'ın monotonluk, buna bağlı memnuniyetsizlik kokan yaşamına bakarak başlıyor.
_ Sonrasında gayet hoşgörülü, anlayışlı, bilgili, deneyimli, kardeşini seven, ailesine düşkün, besides iyi bir öğretmen olan abisi David ile tanışıyoruz.
_ Mark'ın edilen teklifi kabul etmesi ve akabinde başarılı olması, kendisine olan güveni gösteriyor aslında.
_ Lakin sonra destek gördüğü ve arkadaşı sandığı John'un kok teklifini kabul ediyor. Yani hayır diyemiyor. Demekki kararlı değil. Yada değer verdiği kişiler karşısında zayıf.
_ Selam vermedi diye yengesine cırlarken, çalıştıkları mekana gelen abisi ve ailesine hoşgeldin bile demeyen angut Mark, John konusunda hayalkırıklığı yaşıyor.
_ John ise David 'e bakınca olmak istediği, olduğunu sandığı ama yanından bile geçmediği karakteri görüyor. David i izlemek bir taraftan ona iyi gelirken bir taraftan acı veriyor.
_ Küçükken çok dolaşan ve bunun negatif yönlerini gören David ise ailesi ile oturaklı bir yaşam istiyor. Bu uğurda, karakterine ters düşse bile John'u övebiliyor.

Özetle gerçek bir yaşamdan alıntı olan bu filmi çok beğendim, ek olarak nasıl olupta oscar almadığına şaşırdım. Bütün oyuncular dehşet başarılı oynamış. John du Pont rolünde  Steve Carell ve David rolünde Mark Ruffalo harikalar yaratıyor resmen. Güreş egzersizkeri veya maçlar sırasında gösterilen performanslar ise çok çok iyi. Channing Tatum gerçekten çalışmış. Film action içermiyor. Lakin karakter analizi yapmaya olanak sağlıyor ki which one of my favorites.

Özetle gerçek yaşanmış bir olayı yaşamdan bir kesit modunda izlemek ve karakter analizi yapmak isterseniz şiddetle tavsiye ederims. Ek olarak bu filmin nasıl olupta oscar olmadığını cidden merak ettim.

Director: Bennett Miller
Cast: Steve Carell(John du Pont); Channing Tatum(Mark Schultz); Mark Ruffalo(David Schultz); Sienna Miller(Nancy Schultz); Vanessa Redgrave(Jean du Pont);
Country: USA
Runtime: 134 min.
imdb detail