Cuma, Mart 27, 2015

Marmalade Boy (1994 Spring, Summer, Fall, 1995 Winter, Spring Summer)

Episode: 1-24
Anne babasının verdiği garip kararı her ne kadar desteklemese de zamanla uyum gösteren Miki, ek olarak birlikte yaşamaya başladığı üvey erkek kardeşi Yuu'dan hoşlanmaya başlar. Lakin zamanında ilanı aşk edip reddedildiği Ginta'ya bakmayı sürdürür. Duygularından emin olmak için çabalayan Miki, gençliğin eğlenceli ve acı taraflarından da payını alır. Yuu ise zaten ilk gördüğü andan beri Miki'yi beğenmektedir. Fakat işi ağırdan alır. Bu aşamada Ginta'nın fevri davranışlarının önüne geçer, gerekli zamanlarda Miki'yi korur ve yanında olur. Rastlantı sonucu erkek kardeşi ile aynı okulda okumaya başlayan Yuu, sonunda babası sandığı adamı da bulmuştur. Miki'nin yakın arkadaşı Meiko'ya gelince; yaşadığı yasak aşk ortaya çıkınca çok üzülür. Öğrenci komite başkanı Satoshi'nin güzel ilgisiyle, işte bu nedenle ilgilenmez.

0 ve 1. episode-larda tanık olduğum öpme sahnesini beğendiğim için izleme kararı aldığım seriyi, Miki'ye rağmen sevdim. 80s 90s tınılı giyimler, müzikler, eğlenme şekilleri, seri içi klipler, kız erkek ilişkileri harika. Yuu'nun sakin yapısı güssel, fakat ilk 24 bölüm sonu favorim, kesinlike Meiko ve Satoshi çifti. Miki esas kız diye geri kalan bütün karakterlerin -gerçek olamayacak kadar- anlayışlı davranlamaları, uyuz davranışları yüzünden Miki'nin suratına yumruğu çakacaklarına bir de özür dilemeye kalkmaları çok sinir bozucuydu diye eklemeden geçemicems. Ben support karakterlerin de değer gördüğü serileri seviyorum, evet. Özetle izlemeye devam....

İzleme notlarım:
- 1,3,5,14,22 öpcük sahneleri var:-)
- Arimi yi İngilizce seslendiren X'in sesini sevdim.
- Süper İngilizce pratik oldu bu seri bana. Seslendirme harika.

Miki
İlk bölümlerde beğendiğim Miki daha sonra cidden canımı sıkmaya başladı. Okay, yaş 15-16 olduğu için hala çocuk sayılır, bazı incelikleri düşünemez. Lakin yine de bencil ve drama queen tavırları yüzünden dayak atasım var kendisine. Mesela, aynı evde yaşamaya başladığı insanlara ve ailesine eline geçen her fırsatta işkence çektiriyor. Millet yemeğe gidip eğlenelim diyor bizimki triplerde. İçini adam gibi dökmüyor, birileri gelsin, ilgilensin, yalvarsın da öyle içimi açayım rahatlayayım diyor. Yuu'ya yaptıklarına ne demeli?! 10. bölümde kendisine yardım eden çocuğa durduk yere tokadı yapıştırdı örneğin. Ah, tam dayaklık. Bir diğer örnek: Meiko yaşadıkları yüzünden üzüntü içindedir. Miki ise ay bana ne dedi diye kendisini odasına kapatmış ilgi odağı olmak için poposunu yırtmaktadır. Sonunda Meiko gelip Miki'den özür diler. Miki hala harekete geçmez. Hatta devreye Yuu girse bile istemeye istemeye arkadaşını görmeye gider filan. Varya ben bu kızı evireeee çevireeeeeee..... :-)

Yuu
Sadece zeki ve akıllı diyemicem; pırlanta değerindeki pratik zekaya sahip biri Yuu. Ayrıca iyi bir gözlemci. Sakin yapısına verdiği mantıklı kararları da ekleyince ortaya, 4*4 main erkek karakter çıkıyor.

Meiko
Dizinin asıl kızı maalesef Miki diye, onun gerzek ve salakça kaprislerini, haksız yere bağırıp, cırlamalarını sineye çekmek zorunda bırakılmış hanım hanımcık kızımızdır. İlk 24 bölüm sonrası Satoshi ile yakınlaşmalarını dilemişimdir.

Satoshi
Sevdim. Net ve -atik- erkekleri hep beğenmişimdir zaten. Umarım Meiko'yu elde edebilir. ps: ek olarak saçlarını kestirmemesi hoşuma gitti. Afferin sünepe olma sakın.

Ginta
Arkadaşlarının yanında utandığı için Miki'nin itirafını reddeden Ginta aslında neredeyse her zaman Miki'den hoşlanmakta. Lakin sabırsız, fevri ve itiraf etmek gerekirse biraz salak (ps: Arimi-nin oyununda kukla oldu mesela)...Episode: 25-48
Hislerini içinde tutamayan Miki ve Yuu, ailelerinden gizleyerek çıkmaya başlarlar. Hayat onlar için artık çok güsseldir. Arada başkaları bunlara aşık olsada, kıskançlık durumları yaşansada, salak Miki bencilce ve fevri davranıp ortamı gersede ilişkileri devam eder. Ginta ve Arimi, arka planda kalmaz, birbirlerinden hoşlanmaya başlarlar. ps: gayette tatlış bir çift olurlar. Talihsiz Satoshi'ye gelince: Meiko'yu var gücüyle destekler ve pozitif enerji vermeye çalışır. Meiko da dener, lakin olmaz. İlk aşkı galip gelir.

İzleme Notlarım: 
_ 25'deki öpcük sahnesi güsseldi, 1994-1995 tarihlerine ait bir anime için gayet cesurdu derims. Ek olarak serinin theme leri bir harika. 
_ 28 Miki'nin Kei konusunda cidden fazla Moe davrandığını düşünüyorum. İki gösterip bir vermeme durumu hasıl yani. Çocuk ilanı aşk ettikten, hatta Yuu ile arasını bozmaya çalıştıktan sonra bile, fazla -yardımsever- davranıyor. İyi niyet elçisi mübarek!! 
_ 34.bölüm çok saçma ve salaktı. Yuu ile Miki çıkıyorlar, aynı evde yaşıyorlar, ama ayrı ayrı partiye gidiyorlar. Hadi buraya kadarı Suzu'nun oyunuydu. Partide birbirlerini görünce neden merhabalaşmıyorlar da eve ayrı arı dönüyorlar?! Hadi böyle cibiliyetsiz tripleri Miki'nin atması normalde Yuu'ya hiç yakışmadı.. ps: bu Yuu'nun değil yazarın çizerin hatası elbette. 
_ Satoshi'nin başına gelenlere üzüldüm ama öbür taraftan Meiko ne yapsın?! Ek olarak -bir de öğretmen olacak pislik- dediğim Namura çok adi bir adam bence. Hem yalan söylüyor, hem de Ryoko'nun kendisinden hoşlandığını bile bile onu üzücü hamleler yapıyor. Bir kızı korumak için başka bir kızın kalbini kırıyor, öküz! 
_ 43.bölüm çoook tırt. Yuu'yu kıskanan Suzu, Miki'yi kar fırtınasının içine gönderir. Yuu tarafından kurtarılan Miki, koskoca anime boyunca yaptığı gibi iç sesiyle konuşup drama queen'e bağlayarak, ilgi odağı olmak için kendisini odalara kapatmak yerine Suzu'ya gayet anlayışlı yaklaşır, hatasının lafını bile etmez. Yuhhh! Yani baştan beri çizilen karaktere bak, bölümü kurtarmak için yazılan tavra bak. Hiç olmamış sayın yazar çizer. 
_ 45 46 47 Meiko ve Namura'lı bölümler. Çizer bence zarif ve asil karakterli Meiko'yu bir ayrı tutmuş, üzerine çok daha fazla özen göstermiş. Kızın 90 lara ait çizimi bana onun ne kadar güssel olduğunu hissettirdi. 
_ 47.bölüm: Dizinin main salakosu kim? Miki! İkincisi kim? öğretmen Ryoko! Öğrencisi Satoshi bile ondan çok daha fazla mantıklı davrandı. Meiko'nun Hiroshima'ya gitmesinden sanane!!! Hadi atladın sende gittin; kız sinir krizi geçirirken, seni görüp daha beter hissederken neden ısrarla ortamda bulunuyosun ki? Mal! Çok kızdım bu sorumsuz tavra. Yazar ve çizer incelikli ve profesyonel birisi değil.

İzlediğim bu 24 bölümde karakterler pek gelişti, değişti diyemicem. Birtek arkadaşı için kapı önünde bekleyen Miki arpa boyu yol aldı, evet! Olaylara gelince; artık Ginta ve Arimi tatlı tatlı çıkıyorlar, Yuu ile Miki saçma salak çıkıyolar, Meiko ile Namura evlenecek. Sanırım ilerki bölümlerde de kariyer planları yapan aklı selim Yuu Amerikada eğitim düşünecek. Bakalım Yuu ile evlilik hayalleri kuran Miki ne yapacak?!. Özetle izlerken sıkılmadım, ek olarak Orange Road'dan çok daha başarılı bir seri. Yani izlemeye devam.Episode: 49-76
Yuu hayallerini gerçekleştirmek için Amerika'ya gider. Miki başta ağlayıp zırlar ama sonra Yuu'yu beklemeye karar verir. Lakin bir türlü ettiği telefonlara, bıraktığı notlara karşılık bulamaz. Yetmez gibi çevresinde exchange öğrenci Michael ve Kei dolanıp durmakta, kafasını karıştırmaktadır. Geride bıraktığı Miki'yi pek önemsemeyen Yuu, sonunda ağzının payını alır. Miki bu acıya, sıkıntıya daha fazla katlanamıcam der ve Yuu'yu terk eder. Artı, Kei ile çıkmaya başlar. Fakat acı verse de aşktan kaçamaz; Yuu ile Miki yine birlikte olur. Bu seferde çok farklı bir gerçek sevenleri ayırır. Yuu'nun annesinin kolej yıllarındaki seviglisi Miki'nin babasından başkası değildir. Bu durumda aşıklar gerçekte kardeştir, yinede birbirlerini sevmeye karar veren gençler verdikleri karar ile ailelerinin karşısına dikilirler. Diğer taraftan Meiko, ailesi desteklemese bile Namura ile evlenir.

İzleme Notlarım:
_ Sevdiğim kişi hayallerini gerçekleştirmek için uzaklara gitme kararı alırsa, evet desteklerdim. Sevgilim uzaklara gidince cidden beni arayıp sormazsa, bıraktığım mesjlara geri dönüş yapmazsa çok üzülürdürm. Sıkıntı, sinir, stres, üzüntüye gelemem, bu nedenle ben de ayrılırım.
_ Sevdiğim kişi ile tatile gidecek olsam ve birisi zorla kendisini davet ettirse cidden çok kızardım. Hoşgörü gösterip duruma uyum sağlayacağımı sanmıyorums. ps: Michael, yalnız seyahate çıkmak istene Yuu ve Miki'ye salça oluyor mesela.
_ Bazı bölümlerde Yuu beni kızdırdı. Lakin yinede Buddha gibi çocuk olduğunu düşünüyorum. Yaşına göre çok olgun, akıllı, anlayışlı, sakin, bla bla :-)
_ Michale, Miki'yi öptüğü yer beni gerdi. Bu çocuk o evde exchange öğrenci olarak kalıyor. Yani misafir. Haddini  aşmıyor mu sizce de? Bir güssel dayağı hak etmiyor mu? cık cık!
- 59-60 da reddedilen Jinny dans ediyor. Çizimler gerekten başarılı, etkilendim. 
_ Jinny'in yaptığı şey cidden çok kötüydü bu arada.. (William)Bill'nin onu tokatladığı sahneyi içimin yağları eriyerek izledim. Ek olarak William "Bill" Matheson cidden bu bölümlerde en beğendiğim kararter oldu.
_ Yuu'ya Kei bile birlikte olduğu konusunda hava atmamayı planlayan Miki, Anju ile Yuu'yu havalimanında görünce resmem popo oluyor. ahahah! Sonrasında ilişkisini söylüyor. Gizli bir öç alma isteği, hava atma çabası seziyorumm!;)

Özetle seri Miki'nin fevri saçmalamaları eşliğinde bitiyor. Ama diğer taraftan böyle olanlar yani bencil duygusallar gerçek hayatta kazanıyor. Neden kırılganlar, havayiler, eğlenceliler, salaklar millette sempati uyandırıyorlar, anlamıyorum?! Neyse karakter analizini kenara koyalım. Marmalade  Boy anime serisi kesinlikle keyifle izlediğim bir seri oldu. Çizimler harika. Konu sürükleyici, güssel. Karakterleri sevdim.. İngilizce seslendirme süpper. Lakin böyle tatlış tatlış çizimlerin arka planında öğrenci öğretmen gizli aşkları, zorla sarılmalar öpmeler, birden fazla kişiye mavi boncuk dağıtmalar, eşlerin birbirlerini değiştirdiği evililkler, kardeş olsalarda aşlarına devam etme kararı alan gençler filan var. Yani ben olsam belirli bir olgunluğa gelmemiş çocuklara bu seriyi izletmezdim!!! :-)

Type: TV
Episodes: 76
Duration: 24 min.
Cast: Suzuki, Arimi(Savage, Carrie)
myanimelist.net detail