Cumartesi, Nisan 18, 2015

Hunter x Hunter (2011) (2011 Fall - 2014 Summer arası)

1. Hunter Exam ARC (1-21) ve 2. Zoldyck Family ARC (22-26)

Hunter olabilmek için kendi çocuğunu geride bırakan babasını anlamak ve bulmak amacıyla hunter olmaya karar veren Gon, kendisini anne gibi büyüten Mito'ya verdiği sözü tutup lord of the lake lakaplı balığı yakalar. Bu durumda Mito da verdiği sözü tutar ve 12 yaşındaki Gon'un adadan(Whale Island) ayrılıp Hunter sınavına girmesine razı olur. Bindiği gemide sınavın başladığını öğrenen Gon, Kurapika ve Leorio ile tanışır. Zamanında Kurta clanı, unique scarlet eyed diye bilindiğinden ve scarley eye rengi dünyanın en güssel renklerinden biri olduğundan phantom troupe un saldırısına uğramış ve bütün gözler çalınmıştır. Kurapika, gözleri geri almaya niyetli olduğu için Hunter olup zengin müşterilerden black market ve dolayısı ile düşmanı hakkında bilgi almak amacındadır. Leorio ise küçükken paraları olmadığı için hastalıktan ölen arkadaşının ardından doktor olup, aynı rahatsızlığa yakalanan çocukları kurtarmak istemiş, ama yine parasızlık yolunu kesmiştir. Bu nedenle Hunter olmak istemektedir. Bu üç yeni arkadaş, fırtına sırasında denize düşmek üzere olan bir tayfayı kurtarınca, ilk sınavı geçtiklerini öğrenirler. Daha sonrada kanatlı yaratıkların minik sınavından geçen üçlü gerçek sınavın yapılacağı yere varırlar. Burada geçen sene beğenmediği için bir examiner i öldüren Hisoka'yı görüp ardından Killua ile tanışırlar. Assassin bir ailenin assassin bir oğlu olan Killua, sırf eğlenmek için yarışmaya katıldığını söylerken, Aunt Mito-san ile büyüyen ve sadece babasına ait resimlerini gören Gon ona, babasının neden hunter olup gittiğini öğrenmek için bu sınava girdiğini açıklar. Sınav süresince Hunter'ların lideri yaşlı Netero ile tanışan çocuklardan Gon, Hisoka ile karşı karşıya gelir. Hisoka, Gon'dan bir şekilde hoşlanır ve bu nedenle onu öldürmez. Diğer taraftan Killua manyak abisi ile karşılaşıp etkilenir ve Bodoro isimli applicant'ı öldürerek diskalifiye olur. Gon, Kurapika ve Leorio, ailesinin malikanesinde evden izinsiz ayrıldığı için işkence gören Killua'yı almaya giderler. Babası sürekli Gon'dan bahseden oğlunu mutlu görünce evden ayrılmasına izin verir ve ona "asla arkadaşlarına ihanet etme" şeklinde öğütte bulunur.

İzleme Notlarım:
_ 1: İlk izlenimim / 1999 da aynı isimle yayınlanan animenin tekrar yapılmışıymış, sevdim. Gon çok pozitif, like Goku. Ayrıca Hunter olup ilginç şeyler avlayacaklar diye düşünüyorum. Action u bol olursa süper olur.
_ 3: Bizimkiler kanatlı yaratıkların yardımıyla kestirme yoldan gitmelerine rağmen nedense yarışma odasına en son varan grup oldu, işleniş hatası:) Hala çok keyif alarak izliyorum. Ne varsa eskiler de mi var ne! Tekrar çekim ya ondan yani!) Ek olarak Kurapika, varış zamanı belli olmadığı için testin hem fiziksel hem de mental strain ı ölçeceğini söylüyor. Akıllı çocuk.
_ 5: Dumur ve eş zamanlı aşık oldum).. Hisoka adalet sistemi olan, lakin suçluların hepsini asan biri midir yoksa! Yaydığı şefkati görünce, bir ara Gon'un babası olabiliritesi bile geçti aklımdan.. hmmmm, cidden iyi hamleydi sayın senaristler. Merakla diğer bölümleri bekliyorums... Leorio'yu kurtarınca, Hisoka, Gon için "ii ko da!" diyor. Ek olarak "sınavı geçtiniz" diye ekliyor. Nassı yani?! Hisoka'nın böyle bir şey demeye yetkisi yok ki!!
_ 15: Illumi'nin yaraladığı bir adam, savaş esnasında şerefiyle ölmek istediği için Hisoka ya meydan okuyor. Lakin durumu hemen kavrayan sadist Hisoka onu öldürmüyor. hahahahah! Gon'un Hisokayı bulabilmek için kan kokusuna giden kelebeklere tasma takması çok absürttü ya!
_ 16: Gon, kendisine tag veren Hisoka'ya borçlu kalmak istemeyince tokadı yiyor. Hisoka ona "öldürmeye değer hale gelince seni öldürücem. bana böyle çakabildiğinde de o tagı geri alıcam" diyor. Bu episode da Hisoka bi sürü kelebek create ediyor. İlerki bölümlerde nen ve ren denilen aura larla ilgili olduğunu öğrenicez. Saçma değil yani:) Artı Gon un tag ı alma, Hisoka nın şaşırma sahneleri süperdi.
_ 20: Hanzo, işkence yaptığı kişinin kendisinden nefret etmesini beklediğini, acı çeken kişinin nefretle gözlerinin parladığını, bu parlaklığın uzun eğitimlerden geçilse bile gitmediği, Gon un gözlerinin ise kolu kırılmasına rağmen parlamadığını söyler. işte bu nedenle ikili dövüşte pes ederen rakibi Gon'un hunter olmasını sağlar.
_ 21: Acaba öldürsem mi diye Gon a bakan Illumi ye bakan Hisoka süperdi. Gon is my prey! diyerek durumu netleştirdi. hahahaaha!
_ 25 Killua, Gon un 44 numaralı tag ı Hisoka ya vermek istediğini öğrendiğinden ve paraları tükendiğinden Heavens Arena ya gitmelerini öneriyor. 
_ 13 ve 26 konu özetleri.

Gon'un obsesif modda Killua diye tutturması başta bana Naruto ile Sasuke durumunu hatırlattı. Ama sonrasında canımı sıktı. Naruto ile Sasuke arasında kuvvetli bir bağ var. Milyar kez birbirlerinin hayatlarını kurtardılar. Gon ile Killua ya bakarsak birlikte sadece eğlenceli zaman geçirdiler. Biri birinin hayatını kurtarmış, kendini feda etmeye kalkışmış filan değil. Ne yaşadınız ki aranızda bağ olsun.. O nedenle Gon un bu kadar tutturması bana saçma geldi. Ek olarak Gon a yardımcı olmuş ve yeri gelince hayatını tehlikeye atmış Kurapika ve Leorio ya haksızlık olmuyor mu? Onların adı neden -mesela Killua babasına anılarını anlatırken- geçmiyor?! Bu tip detaylara ben takılırım ve bu tip detaylar Naruto da atlanmıyor. O zaman iyi olan hiç bir anime de atlanmamalı. Bu animede atlanmış.
Bu nedenle benim için iyi bir anime değil, bildiğin anime! Ayrıca kafasından darbe alan Kanaria niye ölmüyo? Anne assasin ise, manyak ise, hatalı davranan uşağı neden öldürmüyor? Dengesiz olmuş.
Yetmez gibi Killua ya işkence yapan manyak anneye, büyükbaba Zeno ve baba Silva neden izin veriyor? Madem izin veriyorlar, sonrasında çocuğu neden serbest bırakıyorlar? Bunun cevabı anime içinde ilerde verilmezse, büyük hata derims... ps: evet, ilerde verilmedi. :-)
Bir diğer sevmediğim nokta açıklamaların, oyun kurallarının çok uzun tutulması ve sıkıcı bir şekilde işlenmesi. Başlayınca 2 bölümde bitecek bir hunter sınavı için artı 3 bölüm sınav kuralı dinliyoruz.
İyice susayınca ağzıma bir parmak action sürülüyor filan. Püf' Lakin Hisoka'ya aşık oldum resmen; acayip brütal, ürkütücü, akıllı, manyak, sekshi. Sırf onun için seriye devam edebilirim, evet!:-)3. Heavens Arena ARC (27-38) ve 4. Yorknew City ARC (39-58)

Heavens Arena'ya varan Killua ve Gon, burada Zushi ve ona REN öğreten hocaası Wing ile tanışıp ders almaya başlarlar. Wing önce Ten, Ren, Zetsu ve Hatsu prensiplerinden bahseder be akabinde NEN'i öğretir. Nen bilgisi sayesinde Gon, Hisoka'nın otele kurduğu tuzağı geçer ve ona meydan okur. Hisoka, Heavens Arena da eğer bir maç kazanırsan meydan okumanı kabul ederim der. Bu durumda Gon'un ilk rakibi Gido'yu yenmesi gerekecektir, lakin yenilir. Gido ile dövüştükten sonra 2 aylık doktor raporu alan Gon, Killua ile birlikte, Wing'in önderliğinde NEN konusunda çalışmalara başlar. Bu aşamada Hisoka ve Kastro arasındaki muhteşem dövüşü izler ve analiz eder. Sonuçta Hisoka mükemmel bir NEN kullanıcısıdır. Tamamen iyileştikten sonra Hisoka ile karşılaşan Gon yenilir. Lakin hunter-exam sırasında Hisoka'nın verdiği 44 numaralı kartı, 1 adet yumruk geçirdiği Hisoka'ya geri vermeyi ihmal etmez. Hisoka ise ağzına layık bir rakip bulduğu için zevkten dörtköşedir (manyak :-))

Yeri geldiğinde Gon'u korumak amacıyla karanlık tarafını göstermekten çekinmeyen Killua, babasını bulmak isteyen Gon'un yanında yer almaya karar verir. Birlikte adaya döndükten sonra Mito-San'dan, babası-Ging hakkında hikayeler dinleyen Gon, Hunter lisansını aldığı için Ging'in kendisine bıraktığı kutuyu görmeye hak kazanır. Kutu içinden bir kaset, bir yüzük ve bir memory card çıkar. Kasedi dinleyerek ilk defa babasının sesini duyan Gon, "seni görmek istemiyorum, ben özgürlüğüne düşkün bir adamım, bu nedenle senden kaçıcam, yiyosa beni bul" diyen babası yüzünden heyecanlanır. Ging'in kuzeni, aynı zamanda Ging'e aşık Mito-San'ı annesi gibi bildiğinden, kasedin annesi hakkındaki bölümünü dinlemez. Dinleme sonrası kaset, kendi kendisini imha eder. (Seri boyunca anne lafı bir daha ağza alınmadı. Cidden önemsiz demekki.) Killua ve Gon, yeni maceraları için gerekli parayı kazanmak amacıyla Yorknew City'e dönerler. Burada Leorio ile karşılaşıp, Phantom Troupe üyesi yakalayanların iyi para kazandığını öğrenirler. Ek olarak rastladıkları sanatçı ruhlu ve garip bir adam, gayet arkadaş canlısı davranmaktadır.

Karşılaştığı bir adamın öğretmenlik önermesi üzerine NEN konusunda uzmanlaşan Kurapika, bodyguard'lık yapmak için bir ekibe katılır. Bu ekip, içlerinde Hisoka'nın da olduğu bir çeteden (Genei Ryodan / Phantom Troupe) küçük bir kızı korumakla görevlidir. Zamanında klanını yok eden örümcek dövmeli çete elemanları ile karşılaşan Kurapika, şık bir dövüş sonrası iri-adam Uvogin'ı yener. Şimdi sırada, diğer Phantom Troupe üyeleri vardır. Zaten diğer Phantom Troupe üyeleri de Uvogin'in intikamını almak için chain user-ı yani Kurapika'yı aramaktadırlar. İşte bu aşamada para kazanmak için peşlerine düşen Gon ve Killua yı yakalarlar. Neyseki çocuklar kurtulur.

Sahte Troupe üyesi Hisoka'nın gerçek amacı lider konumundaki Chrollo Lucilfer ile dövüşmektir. Fakat Lucilfer peşinde olduğu -geleceği gören- kız ile işini bitirdikten sonra Kurapika'ya yakanır ve kalbi bir daha nen kullanamayacağı şekilde bağlanır. (sözünü tutmazsa ölecek.) Bu nedenle sevgili Hisoka'nın hayalleri yıkılır.

İzleme Notlarım:
_ 30: Kurapika'nın öğretmeni NEN'i hayrına mı öğretiyor? Buradaki bağlama olmamış.
_ 32: Hisoka'nın makyajsız hali! Sanırım yok oluyorum bebeğimmmm ;)
_ 35: Amanın, Hisoka çıplak! Sanırım ikinci kez yok oluyorum bebeğimmmm ;)
_ 38: Ging gayet güleryüzlü ve cool bir karaktermiş.
_ 44: YUH diyorum. Adamın kafasını ısırdı, bir parçasını kopardı, çiğnedi ve yuttu. Brütal bölüm.
_ 45: Hisoka ve Kurapika konuşması...
_ 47: Uvogin ve Kurapika karşılaşması. Gayet şık...
_ 49: Phantom Troupe üyelerini takip eden Gon ve Killua 'nın yakalanış sahnesine bayıldım. O numara çizimler.
_ 52: Lucilfer, Killua 'nın büyükbabası ve babası ile karşılaşıyor. Lucilfer gerçekten karizma adam. 

Bu seriyi iki nedenden izliyorum. 1. Hisoka'nın hastasıyım. 2. Gon'un azimli, pozitif ve simple ( dragon ball-goku gibi ) tavırlarını seviyorum. Bu nedenle izlemeye devam ediyorum, edicem. Lakin geçtiğimiz 24 bölüm konuşmalar uzun, action yeterli değildi. Elektrip süpürgesi ile etrafı temizleme olayı ise çok abartı, saçma ve salakçaydı; derims. Umarım sonraki bölümler, Gon-tachi ve Kurapika'nın, brütal Phantom Troupe üyesi yakalama konsepti ile geçer. 
ps:  Chrollo Lucilfer cidden karizmatik bir lider. Lakin favorim elbette Hisoka. Tam bir manyak:-) Ek olarak Troupe üyeleri görevleri tamamlanınca ölmüş numarası yaptılar. O aşamada Kurapika yaşamak için amacı kalmamış birisine döndü. Bu çocuğu sevmiyorums. Adalet duygusu güvenilir değil bence. Fazla duygusal. Tag: HxH (2011)
Type: TV
Episodes: 148
Duration: 23 min.
Cast: Hisoka(Namikawa, Daisuke);
myanimelist.net detail