Cumartesi, Nisan 18, 2015

Kiseijuu: Sei no Kakuritsu (2014 Fall, 2015 Winter)

Bir gece koluna giren yılancık yüzünden, sağ eli yerinde bir parazitle yaşamaya başlayan Shinichi, çevreye yayılmış, insanların beynini yiyen ve diğer insanlarla beslenmeyi alışkanlık haline getiren diğer parazitleri hissetmeye, onu sezen ve öldürme niyeti taşıyan diğer parazitlerden de kaçmaya başlar. Olaylar gelişirken sevdikleri zarar gören Shinichi, Migi'nin yardımıyla parazitlerle çatışmaya başlar.

İzleme notlarım: (spoiler içerir)
_ Migi'nin bir bölümde Shinichi'nin kulağını çekmesi, "türdeşiniz olmayanları öldürünce katil olmuyorsunuz", "yemekten bir lokma alıp gerisini rahatlıkla atabiliyorsunuz" demesi hoşuma gitti. Etkili!
_ Öğretmen "Tamiya, Ryouko"-ın virüs gibi yayılmak yerine uyum sağlamaya çalışması hoşuma gitti. Bebeğine karşı sorumluluk duyduğu sahneler, empati kurma çabaları ise duygusal scene'lerdi.
_ ep05. ölen kadının gözünden son anlar... Başarılı çizim!
_ Migi gibi düşünmeye başlayan Shinichi iyiydi. Cidden; insanların duygusal kararları, duygusal olduğumuz için insanlara doğru geliyor. Lakin; doğru mu? gerçekten..
_ Shinichi'den hoşlanmaya başlayan Kana'nın yaşadıkları için oh canıma deysin diyorum. Seven kişilerin arasında girme çabasına kızdım çünkü. Ek olarak çocuğun uyarısını dikkate almadığı için başına gelenleri haketti resmen. Neymiş, saçını parmağına dolamış, "sen de beni hisset ruh ikizimmm!"-miş.. Al sana ruh ikizi.
_ Diğer dişi karakter Satomi'ye gelice.. Serinin sonuna kadar takındığı emrah bakışları ve "sen çok değiştin Shinichi" lafları yüzünden gına geldi resmen. Değişicek tabi salak, yerinde sayıcak değil herhalde. Şikayet eder gibi sitem ediceğine sende değişmek için , ilerlemek için çaba göster.... Ki, seri sonunda kız aynen bunları söylüyor, bir nevi itiraf ediyor ve benden 100 puan alıyor. Aferin Satomi!
_ Migi'nin kendini feda etmesi, bu sırada çocuğun kaçması hoşuma gitmedi. O adamı öldürmenin tam sırasıydı. Lakin Shinichi seri başından beri her zaman mükemmel olmadı. Onun da korkuları var. Bu nedenle verdiği karar yakışmadı değil. Hmmm yazar çizer karakter işlenişine özen göstermiş. Tebrikler.

Özetle action sahnelerini, aldığım mesajları, karakter gelişimini, Öğretmen "Tamiya, Ryouko"-yu, mantıklı konuşan Migi'yi sevdiğim bir seri oldu. Devamı, Ova-sı, Special-ı olursa kesin bakarıms.

Tag: Parasyte -the maxim-, Parasite, Parasitic Beasts, Parasyte
Type: TV
Episodes: 24
Duration: 23 min.
Cast: Izumi, Shinichi(Shimazaki, Nobunaga); Mitsuo(KENN); Shimada, Hideo(Ishida, Akira);
myanimelist.net detail