Pazar, Haziran 28, 2015

Sanzoku no Musume Ronja (2014 Fall - 2015 Winter)

Hırsızların lideri, Mattis'in kızı olarak doğan Ronja, yaşı geldiğinde ormana gidip bir nevi hayat dersleri almaya başlar. Bir süre sonra babasının rakibi Borka'nın oğlu Birk ile tanışan Ronja, yıllardır süregelen adetleri ve canından çok sevdiği babasını değiştirmeye çalışır.

Seri "Studio Ghibli" çıkışlı; yani çizimlerdeki muhteşem renk balansını, yansıtılan doğanın harikalığını, karakterlerin muhteşem karakterlerini varın siz düşünün. İlk iki bölümde Ronja'nın doğumuna tanık oldum. Ay çok tatlı bir bebekti. Babası ise fevri, içi dışı bir, duygularına göre karar veren biri. Yani bir budala. Ama tatlış bir budala.

Ronja 'yı seslendiren "Shiraishi, Haruka"-e bayıldım. o çılgın, kararlı, cesur kızın sesi tamda böyle olmayıdı, evet. Ronja'nın babasına benzer huylarına ve gözlerine bayıldım. "Babasının Kızı" konseptlerini hep sevmişimdir. Ailesinin endişelenseler bile kızlarını yetiştirme tarzları ve kararlarına olabildiğince saygı göstermeleri onu özgür bırakmaları bence iyiydi. Birk'in yakalanması üzerine Ronja'ın yaptıına ne demeli?! Mükemmel! Onden öğrenecek çok şeyimiz var. Birk ile Ronja arasındaki ilişkiye ise aşık oldum resmen. Ne güssel konuşuyorlar ve güssel anlaşıyorlar. Boku no kyoudai. Ore no kyoudai. diye diye.

Özetle bu dönem izlediğim en hayat dolu, yaşam dolu, doğa dolu, sevgi dolu seriydi diyebilirim. Ghibli yine yapmış yapacağını; yani harika bir iş... Kesinlikle arşivliyor, Ghibli style severelere tavsiye ediyorums.

Tag: Ronja Rövardotter, Ronia the Robber's Daughter
Type: TV
Episodes: 26
Duration: 25 min.
Cast: Ronja(Shiraishi, Haruka); Mattis(Seki, Takaaki);
myanimelist.net detail