Pazar, Haziran 28, 2015

Terminator Genisys (2015)

SkyNet'e son darbeyi indiren John, annesini öldürmek için kodlanmış bir robotun geçmişe gitmesine engel olamaz. Lakin hemen akabinde sağ kolu Reese'i, henüz genç yaşlarındaki Sarah Connor'ı koruması için gönderir. Reese ürkmüş bir genç kız beklerken karşısına gözü pek bir Sarah çıkar. Çünkü Sarah, 9 yaşından beri bir robot tarafından korunmakta ve eğitilmektedir. Bu üçü, Skynet'in can havliyle gönderdiği robotları öldürüp hayatta kalmaya çalışırlarken, tekrar zamanda yolculuk edip olayın gerçekten başladığı zamana, 2017 ye giderler. Bu sefer karşılarında hücreleri Skynet ile birleşmiş, haliyle düşmanları haline gelmiş, güçlü John Connor vardır.

_ Film Nike reklamı ile başladı. Pöh! Hiç sevmem. :-)
_ Süpper ötesi robotun hedeflerini mesela vücut ısılarına göre değilde hala ses dinleyerek bulması; olmamış.
_ Çocukluk kahramanım "Arnold Schwarzenegger"-in gülmeye çalıştığı sahnelere koptum. hahahahahaha! harikaydı :-)
_ 9 yaşındayken Sarah'yı korumak için gönderilen Robotu kimin gönderdiğinin bilinmemesi, ve hala bilinmemesi bence iyi düşünülmüş. Eğer ortaya çıkarsa Skynet o kişinin peşine düşebilir, evet.
_ Reese'i gerçek Reese, yani Michael Biehn elbette canlandırmamış. Onun gençliğini canlandıran Jai Courtney-i hiç ama hiç beğenmedim. Kesinlikle yanlış oyuncu seçimi. Bir kere adam -çocukken John tarafından kurtarılmasına rağmen- en az John kadar yaşlı görünüyor. Genç Sarah yanında portakalda vitamin gibi kaldı. Artı olarak çok tipsiz. Bik bik bik Arnold'a laf söylüyor olması, fevri davranışları, -neden seni göndereyim- diye soran John'a verdiği saçma cevap gibi gibi şeyler beni kendisinden iyice soğuttu.
_ Reese için Jai Courtney ne kadar yanlış bir seçimse , Sarah için Emilia Clarke yani Game of Thrones'un Daenerys Targaryen'i o kadar doğru biç seçim olmuş. Güsel, masum, güçlü, duygulu ve Linda Hamilton'ı gerçekten andırıyor.
_ Skynet'li John'un Sarah ve Reese'i neden hemen öldürmediğini anlamadım. hmmmm eğer anlaşmaya yanaşsalardı John'un kendisine teslim olmuş varlığı ile mutlu mesut yaşayacaktı mı?!
_ Robottan kaçan muhteşem üçlünün o kadar araç arasından tin tin giden otobüsü seçmelerini ise: alkışlıyoruzzz!!!! :-)
_ Filmi iyi bitirmek için artı bir kasmışlar. cık cık, olmamış...

Özetle gülmesine güldüm ama yine de başarılı bir film değildi. Çok fazla saçmalık vardı. Konu olmamış. İlginç yapıcaz diye kasmışlar. Zamanda bir oraya bir buraya. İşleniş olmamış. Bazı yerlerde güldüm evet ama genel olarak pek haz aldığımı söyleyemicem. Saçmalıklara püf püf demekle geçti zaman. Oyunculuk. Arnold iyi, Emilia iyi, Jason iyi, ama Reese hiçççç olmamış. İşin özü Terminator ve Arnold fanı olduğum için izledim. Yine olsa yine izlerim. Ama filmi sevmedim.

Director: Alan Taylor
Cast: Arnold Schwarzenegger(Guardian); Jason Clarke(John Connor); Emilia Clarke(Sarah Connor); Jai Courtney(Kyle Reese);
Country: USA
Runtime: 126 min.
imdb detail