Pazar, Ocak 10, 2016

Child 44 (2015)

Karısının casus olma ihtimali üzerine rütbesi elinden alınıp Moskova'dan sürülen Leo Demidov, bir taraftan rakibi Vasili'nin gönderdiği kötü niyetli adamlarla uğraşır, diğer taraftan cennette cinayet olmaz mantığı ile bir süredir öldürülen ama üstü kapatılan çocuk cinayetlerini araştırmaya başlar. Bu çabalamaları sırasında en büyük destekçesi, kendisiyle zorla evlenmiş görünen sevgili karısı Raisa Demidov'dur.

Tom Hardy'yi , mimiklerini, sesini, oyunculuğunu seviyorum. Bu filmi bu nedenle beğendim. Onun dışında -her zamanki gibi- Noomi Rapace'in oyunculuğu şahaneydi. Yine de belirtmeliyim ki; film gri tonlarda, askerler arasında geçiyor ve işleniş ara sıra hareketlendirilsede durgun ilerliyor. Yani Tom Hardy olmasa sıkılırdım. Bazı önemli bölümlerin ise bıçakla kesilmesi ve sonrasında biryerlere bağlanmaması hoşuma gitmedi. Örneğin; Vasili'nin teklifini kabul etmeyen hamile kadın, daha sonra hamile olmadığını açıklıyor. Aslında telefonu elinden alan adam yüzünden çocuğunu düşürmüş olsa süpper olurdu. Ya da zaten öyle mi oldu? Orası boş kalmış. Hayır diyen kadını bir sonraki karede ise tren istasyonunda görüyoruz. Neden? Bir diğer anlamadığım nokta General Mikhail Nesterov evine gelince bir sürü kalabalık görüyor. Bu kalabalık Vasili'nin adamlarından mı oluşuyor yoksa adamın çocuğu mu öldürüldü?

Özetle konu normal, işleniş başarısız, gri tonlar boğucu, süre uzun, oyunculuklar iyi. Ek olarak filmde çok şık isimler var ki bunlardan birisi Jason Clarke. Kısa da olsa başarılı oyunculuk.

Director: Daniel Espinosa
Cast: Tom Hardy(Leo Demidov); Noomi Rapace(Raisa Demidov); Joel Kinnaman(Vasili); Jason Clarke(Anatoly Tarasovich Brodsky); Vincent Cassel(Major Kuzmin); Gary Oldman(General Mikhail Nesterov);
Country: USA, UK, Czech Republic, Romania, Russia
Runtime: 137 min
imdb detail