Pazar, Ağustos 30, 2015

Ginga e Kickoff!! (2012 Spring, 2013 Winter)

Yakınlarda kaybettiği babasının aşıladığı fulbol sevgisiyle hareket eden Shou, belki süper bir oyuncu değildir lakin sahadaki boşlukları iyi görüp takım arkadaşlarını başarılı bir şekilde yönlendirebilir. İşte tek eksik, takım arkadaşlarıdır. Önce kız olmasına rağmen hızı ile göz dolduran Osaka aksanlı Erika ile tanışır, akabinde demon olarak bilinen mükemmel üçüzleri takıma dahil eder, sonrası da kendiliğinden gelir.

İzleme Notlarım (dikkat spoilerrr):
_ 1: Futbol, izlerken hoşlandığım bir spor değil ama Shou'nun yalvarmasını komik bulduğum için devam edicems.
_ 2: Zırta pırta cırlayan ve Shou'ya kötü davranan Erika'ya tam sinir olmuştum ki, üçüzleri görüp aşık oldum :-) ps: ilerki bölümlerde Erika öküz olarak kalıyor lakin yine de hisleri konusunda net ve cesur olması takdire şayen.
_ "Saionji, Reika" şişman ve moe style bir kız. Beceriksiz olmasına rağmen ağzı iyi laf yapıyor. "Elimden geleni yapıcam" gibi. Ama sıra eyleme gelince sıfır. Toptan korkuyor, hareket edemiyor, saha içinde mal mal dikiliyor, yetmez gibi "Ay yapabilecek miyim acabbbaaa" diye melankoli takılıp milletten şefkat, anlayış dileniyor. 26. bölüme kadar kıl oldum kendisine. İyiki sonradan toplarladılar. Hatta öyle güssel toparladılar ki hayran kaldım. Yazarı çizeri saygıyla tebrik ediyorums.:-)
_ "Furuya, Kota", ekranda her göründüğünde aklıma kötü-kötü düşünceler getirdi bu çocuk. Acayip çekici, acayip sekshi. Bayıldım. ps: seslendiren KENN'i de ayrıca öpüyorumsss. Öhöm! Ayrıca başlarda Reika'ya kötü davranan Kota, bende sanki ondan hoşlanıyormuş gibi bir izlenim bıraktı. Keza, 26. bölümde kızı tanıyon bir tek Kota-kun oldu.
_ Aslında seri boyunca koç pek bir işe yaramıyor. Lakin çocukları kendi stillerini bulmaya ve o stillerde oynamaya teşvik etmesi takdire şayen. Seri içinde azim, kararlılık ve yaşama dair gerçekçi duygular var. İzlemeye devam etmek iyi bir karardı, evet. Eleştireceğim nokta ise 23. bölüm. Kota'yı yaralı yaralı oynattığı için öküze dönen Koç Masaru resmen çocuk gibi davranıyor. Sevgilisine olan tavrı ise tam dayaklık. Neyseki o kadar saçma kapristen sonra hızlı toparlıyor.
_ 14: Koç Masaru, görme engelli çocuğu gördükten sonra açıkcası "şimdi saçma bir şekilde gaza gelecek" dedim, ama yanıldım. Yazar çizer o kadar pro ki, adamı ağlattı. Olması gerektiği gibi. Harika bir bölümdü.
_ 15: Bir diğer mükemmel sahne; Shou saçmalayınca üçüzlerden biri referee'nin önünü kapatırken diğeri tokadı yapıştırıyor. Bu seri kesinlikle izlememe değdi. Harika ötesi detaylar.
_ 17: Shou'nun babası çok tatlı bir adammış yahu.
_ 19: Kawahara International Heaven, yani Aoto-kun ile maç başlıyor. 22'de  bitiyor. Bitiş düdüğüne saniyeler kala Aoto-kun'un top peşine koşması çok hoşuma gitti. Vazgemiyor, afferin.
_ 26: Aoto ile Kota'yı birbirlerine ısındırma çalışmaları. Bu bölümde Aoto kun o kadar tatlı ki, kendisini çıtır çıtır yemek istiyorummmm. ps: Ek olarak yeni Reika'yı ilk kez görüyoruz.
_ 30: Momoyama Predators ile New Tokyo FC Amarillo arasındaki yani, Kageura ile Ouzou arasındaki maç başlıyor, 33 de bitiyor. Sonuçla ikinci dereceden ilgilenen, prosesi eğlenerek ve vazgeçmeden elinden gelenin en iyisini yaparak geçirmek... Sanırım bu seriye bayıldımmmm.

Özetle çocuklar hayallerine ulaşıp dünyanın bir numaraları ile aynı sahaya çıkıyorlar. Seri sonunda yapılan maçın sonucunun gösterilmemesine bayıldım. Cidden kim kazandı kim kaybetti bize-ne. Eğlendiler mi eğlendiler. Mutlu oldular mı oldular. Bu seri futbolla hiç alakam olmamasına rağmen, ufak tefek teknik terimleri öğreterek futbolu sevmemi sağladı. Karakterlerin hepsi birbirinden güssel ve her biri resmen öğretmen niteliğinde. ps: Kota ile evlenmek, Aoto'yu evlatlık edinmek istiyorummmmmm:-) Yazarın çizerin pro olduğunu düşünüyorum, çünkü işleniş şahane. Ek olarak karakter tepkileri 10 numara yani tam olması gerektiği gibi. Ben bu seriyi çok sevdims (Kuroko no Basket ten bile milim farkla çok) O nedenle tavsiye ederims.
ps: en sevdiğim bölümler: 14, 15, 17, 26, 33, 39

Type: TV
Episodes: 39
Duration: 25 min.
Cast: Furuya, Kota(KENN); Furuya, Ouzou(Hosoya, Yoshimasa); Furuya, Ryuuji(Tachibana, Shinnosuke); Takuma, Aoto Gonzales(Kikuchi, Kokoro); Hanashima, Masaru(Koyama, Rikiya);
myanimelist.net detail