Pazar, Ekim 11, 2015

Angel Eyes

Bir kaza sonrası gözlerini kaybeden Soo Wan, tanıştığı Dong Joo ve ailesi sayesinde tekrardan hayata tutunur ve mutlu olur. Daha sonra yaşanan bir olay sonucu iki gencin hayatı tamamen değişir. Kız yeni gözlere kavuşurken çocuk biricik annesini yitirir. Halbuki annesinin ameliyatı çok başarılı geçmiştir. Olayı deştikçe aslıda arka planda başka şeylerin olduğu ortaya çıkar.

20 bölümlük serinin ilk 2 bölümü gayet güsseldi. Gençlerin tanışması, birbirlerini tanımaları ve güvenmeye başlamaları çok hoşuma gitti. Lakin seri uzadıkça güssel konunun korean tarzı berbat ötesi işlenişi nedeniyle -yine- dram kusmaya başladım.

Soo Wan'ın böğüre böğüre ağlamaları, zaten üzücü bir olay yaşarken bir de ikinci annesinin öldüğünü öğrenmesi, kızın sağlık görevlisi olmasına rağmen fazla ağlak, muğlak, fevri, duygusal olması, doktor vasıflı kişilerin yakınları için cinayeti göze alabilmeleri, veya oğlu rütbeli olsun diye işini iyi yapan başka bir doktoru gözden çıkartabilmeleri... Özetle bu dizi, hani o izlemediğim buram buram ihanet, yalan, dolan, üçkağıt kokan Türk dizileri ile aynı...

Koren dizilerinde mantık şu: herşey normalken, karakterlerden birisi sevdiği karakterin -vallahi billahi- iyiliği için yalan söyler. Sonra o yalan, yalan doğurur. Yalanı söyleyen pişmanlık nedeniyle sürekli ağlak-muğlak moddadır. Onu seven diğerleri nedeni öğrenmek için çaresizce çabalamakta, bu hüzünlü kişi çevresince çaresizçe dönmekte, döndükçe kendileri de hüzünlenmektedir. Sonuçta seyirci durduk yere yaratılmış dram çevresinde dönen ama bir gıdım ilerlemen olayları izleye izleye depresyona girer, üzülür, ağlar filan. Eeeee, bizim buralarda da aşk dediğin ağlatır, üzer ya zaten: Al sana - ayy bi korean aşk dizisi izledim, çooookkkk güsseldi--!!! Ulenn neresi güsseldi?! herkesin yalan söylediği, net olmadığı, bencil davrandığı bir ortamda sabah kadar ağladın.Ne-re-si güsseldi?!!!!

Şimdiye kadar izlediğim en iyi korean dizisi hala IRIS. Ve bundan sonra romantik koren dizilerini, artı komik değilse izlememe kararı aldıms.

ps: Sahnelerinde birinde doktor olabilmiş ama erdemli insan olamamış Dong Joo yalan söyler. Aklı sıra bu yalanı sevdiği insan zarar görmesin diye söylediği için bisikletle yol alırken kendisini telkin eder. Çevirmen kimse illalla etmiş ki, çeviri altına yorum koymuş. Denk gelince çok güldüm.. Kendisine sevgiler, saygılar :-)

Genre: Melodrama, Romance, Family, Medical
Episodes: 20
Broadcast: 2014
Cast: Lee Sang Yoon(Park Dong Joo / Dylan Park); Kang Ha Neul(Park Dong Joo (young)); Koo Hye Sun(Yoon Soo Wan); Nam Ji Hyun(Yoon Soo Wan (young));