Cumartesi, Ekim 10, 2015

Everest (2015)

Tur düzenleyen şirketlerin Everest'i keşfetmesi, ticari nedenlerle insan güvenliğine ve doğa temizliğine pek dikkat etmeden bu işe girişmeleri, hamile karısını ardında bırakarak yönettiği kafile ile Everest'e yollanan bir dağ aşığı, Rob Hall'un gerçek hikayesi, filmin konusudur.

Filmin fragmanını sevdiğim için izleme kararı aldım. Başrolde "Jason Clarke"-ı, yanında ise "Jake Gyllenhaal" ve aşık olduğum kadın "Emily Watson"-ı görünce bu film sinemada izlenir dedim. Sonuç: güssel film, hüzünlü ben. Çünkü hikaye gerçek...

Filmde beğenmediğim olay: Rob Hall ile eşi Jan Arnold arasındaki dialogların aşırı dram yüklü olması. Dağdaki telefon bağlantılarından bahsetmiyorum. Adam dağcı, adamın işi bu. Öbür taraftan Jan'da eskiden dağcıymış, olayı biliyor yani. O nedenle adam giderken veya ana kamptan aradığında gereksiz uzun, tutuk konuşmalar yapmanın alemi yok derim. Film, neresinden tutarsan tut dram zaten. Çünkü gerçek bir hikaye. İçine "Keira Knightley"-ın abartı gözyaşlarını eklemeke gerenk yokmuş derims.

Bekara eş boşamak kolay! Bu nedenle bırakın konuşayım :-) Bi kere sevgili Rob, Everest'in tepesinde fırtınanın ne anlama geldiğini bilmiyor musun ki Doug'u tokatlamak yerine yardım ediyorsun. O noktada, Doug zaten ayakta duramıyor, oksijen seviyesini kontrol etmek aklına gelmedi mi? Hadi bir halt yedin, durum vahim. Neden Harold'ı da o güsselim ortama çağrıyosun?!
ps: Bence Harold, tırmanış sırasında kendisine yardım eden Rob'a vefa borcunu ödemek istedi.
ps: Diğer taraftan "Beck Weathers"-ın yaşamda kalma inatçılığına hasta oldums.
ps: Bu arada nefesi kontrol edilen Yasuko Namba'nın eli de, -Beck'inki gibi- havaya kalkıyor, dikkat!

Özetle illa sinemada izleyin diyemicem ama kaçırılmaması gereken filmlerden. Sevgili Emily Watson yine çok tatlı. Jason Clarke'ın oyunculuğu yine çok iyi.

Director: Baltasar Kormákur
Cast: Jason Clarke(Rob Hall); Emily Watson(Helen Wilton); Jake Gyllenhaal(Scott Fischer); Josh Brolin(Beck Weathers); Robin Wright(Peach Weathers); Keira Knightley(Jan Arnold); John Hawkes(Doug Hansen); Sam Worthington(Guy Cotter);
Country: UK, USA, Iceland
Runtime: 121 min.
imdb detail