Cumartesi, Ekim 03, 2015

Tiyatro: Sersem Kocanın Kurnaz Karısı

Bursa'da ikamet eden bir grup tiyatrocu, dönemin şartlarına uygun giyinerek Moliere'in bir piyesini canlandırmak için provalar yaparlar. İşte oyun burada başlar. Daha sonra aykırı tavırları nedeniyle Bursa'ya sürülmüş bir paşa olaya dahil olur ve tiyatrocuları destekler. Bursa ahalisini tiyatro izlemeye zorladığı için tepki alır ve başka bir yere sürülür.

Oyunun çok daha komik olmasını ve -adı nedeniyle- ikili ilişkileri konu almasını beklediğim için biraz hayalkırıklığına uğradım diyebilirims. Ama yine de iyiydi. Oyunculuklar, içerdiği bazı espriler gerçekten komikti. Diğer yönden hoşuma gitmeyen şeylerde olmadı değil. Mesela oyun, "maymunlar gibi batıya özenti değil, içimizden birşey yapmak istedik" deyip millete çamur atma girişmi ile başladı. En çok güldüğüm laf ise "Çalışmak insanın tabiatına aykırıdır. İspatı da şudur; çalışınca insan yorulur." oldu. hahahaha ilahi!! Özetle bayılmadım, ama gittiğim için hüzülü değilim.

Ek olarak bakınız: Güllü Agop
Osmanlı dönemi tiyatro oyuncusu ve yönetmeni ve Türk tiyatrosunun kurucularındandır... devamı

2 perde
2 saat 5 dakika Yazan : Haldun Taner
Yönetmen : Nur Subaşı
Oyuncu Murat Karasu, Mehlika Balkan, Saydam Yeniay, Rüyam Dirin, Ali Fuat Çimen, Filiz Kılıç , Şamil Kafkas, Nurettin Özşuca, Ediz Akşehir, Orkun Gülşen, Ergun Akvuran, Mert Egemen, Ferdi Atuner