Pazar, Ocak 24, 2016

Ushio to Tora (TV) (2015 Summer, Fall)

Rahip babasının evde olmadığı bir gün, 500 yıldır bodrumda mahsur kalan canavarı omzundaki mızrakı çıkararak özgürlüğüne kavuşturan Ushio, artık çevresindeki Mushi leri görmeye başlar. Mızrakı elinde alınca uzun saçlı bir samurai ye dönüşen çocuk insanları, onları yemek isteyen mushilerden kurtarmayı görev bilir. Bu aşamada arkayı da sürekli kollamak zorundadır. Çünkü Tora, -yani kurtardığı canavarda- kendisini yemek istemektedir. Maceralar akıp giderken çocuk hem annesinin yaşadığını, hem de japonyadaki youkai leri öldürmek için gelen kötü kalpli bir youkai yi koruduğunu öğrenir. İşte bu nedenle japonyadaki bütün youkai ilerin kendisini öldürmek için işbirliği yapmıştır.

Ana hikaye çocuğun annesini araması ve olayın arkasındaki sis perdesini aralaması. Bölümler bu ana hikayenin çevresinde dönerken çocuğun karşılaştığı mini mini youkai hikayeleri ile ilerliyor. Çocuk insanlar ve youkai iler arasında adaletli bir şekilde davranmaya çalışırken başta Tora olmak üzere arkadaş topluyor, insanlara yardımcı oluyor ve annesine biraz daha yaklaşıyor.

Konu uuwwww ilgilimi çekmedi. İşleniş standart. Çizimleri sevmedim. Opening berbat desem. İzlerken sıkılmadığım için devam ediyorum ama devamı olursa bakmayı planlamıyorums.

Zamanla Ushio ya ısınmaya başlayan Tora da güç dengesi iyi kurulmamış. Adam, mantığa göre değil o bölümün gidişatına göre yeniyor veya yeniliyor. Güç dengesinin iyi hesaplanmadığı animeler bana amatörce geliyor.

19 ve 20. bölümler kilit niteliğinde ve bu bölümler sevdim. Kadının, mızrak ustası kocasının ölümünden sonra ölümü korkusuzca kabullenişi,onu kurtarmak isteyen Ushio' nun çabası, Jiemei ve abisinin hikayesi, abinin acı içinde mızrak döverken çaresiz kalan Ushio nun hıçkırmamak için dudaklarını sımsıkı tutması filan çok büyüleyiciydi. O kadar ki, devamına baksam mı bu serinin filan oldum. Açıkcası vaktim olursa Ushio ve Tora devamına bakıcam. Ama elimde bekleyen bütün serilerin bitmiş olması lazıms. 
ps: Son 6 bölüm, fiiler gibi birşeydi. Konuya yeni seasonda devam etmeye karar vermişler anlaşılan..


Tag: Ushio and Tora
Type: TV
Episodes: 26
Duration: 24 min.
Cast:
myanimelist.net detail