Pazar, Şubat 21, 2016

Cop Car (2015)

10 yaşının altında iki erkek çocuğu ortalıkta dolaşırlarken bir polis arabasına rastlayıp, kullanıp, yola çıkarlar. Yetinmezler, arka koltuktaki silahlarla oynarlar, salak artı şanslı oldukları için ölmezler. Bagajı açtıklarında ise elleri ayakları başlanmış kanlar içinde bir adam bulurlar. Polis arabasının sahibi, yani kasabanın şerifi arabasını geri almak için çalışmalara başlar

Yönetmeni tebrik etmek istiyorum. O kadar kısır, tek renk bir ortamdan, minik bir konudan 88 dakikalık film çıkartmış. Olayın öncesini, olaydan sonra gösteren filmlerde, ekrana 5 dk öncesi gibi şeylerin yazması, seyirciye -sen salaksın, anlamassın- denmesi ile aynı gibi gelir bana. Bu filmde öyle birşey yok. Espriler incecik. En sevdiğimden. İster anla gül geç, ister anlama gül geç. Aynen kafa rahatlatması gereken bir filmde olduğu gibi. ps: bunun en süpper hallerini Jim Jarmusch filmlerinde yaşıyorums. 

Bu kadar pozitif şeyden sonra şöyle söylücem. Süpper bir film değil. Hatta sıkıcı bile gelebilir. İzlerkenki ruh haliniz önemli. Yani, cidden öylesine birşeylere bakmak ve arada kikirdemek istiyorsanız izleyin derims.

Director: Jon Watts
Cast: Kevin Bacon(Sheriff Kretzer); James Freedson-Jackson(Travis); Hays Wellford(Harrison);
Country: USA
Runtime: 88 min.
imdb detail