Pazartesi, Mart 14, 2016

Naruto: Shippuuden (426-450)


426
Madara'nın "Tsuki no Me" projesi gerçek olur. Yerden fırlayan koca ağaç dalları, hipnoz haline gelmiş kişileri sarıpsarmalar. Bir tek "Tobirama Senju", "Hiruzen Sarutobi", Sasuke ve Sasuke'nin Susanoo'su sayesinde Naruto, Sakura, Kakashi etkilenmez. Kage'ler ile dövüşen ağaç heykelin kontrolcüsü Tobi'nin içinden Yamato çıkar. Yamato'nun en son hatırladığı şey Kabuto tarafından yakalanmış olmasıdır. Hipnoz altına giren Yamato, hayalinde ait olduğu yeri, Team 7'nin öğretmeni olduğunu görür.

427-428
Menma Uzumaki'nin dünyasında gözlerini açan Tenten, genjutsu etkisinde olduğunu bilmekte, çevresindekilere kaba davranıken, jutsudan nasıl kurtulacağını araştırmaktadır. Bu halde, yardımcı olacağını söyleyen birine inanır ve köyden çıkmaya çalışırken yakalanıp casus damgası yer. Arkadaşları ona inanıp yardımcı olurlar ve Tenten aklanır. Sonrasında köyü, asıl casusun kötü planından kurtarıp kahraman olur. Genjutsu olduğunu bile bile yeni arkadaş ortamına Tadaima der.


429-430
Bee'nin dünyasındayız şimdide;) Killer Bee önce Gaara sonra Naruto'yu kurtarır. Onların yardımıyla diğer bütün jinchuuriki leri bulur. Tabi bu aşamalarda Itachi, Deidara, Sasori, Sasuke, Kabuto ve Orochimaru ile karşılaşır. Itachi birden Akatsuki yi bırakıyorum der ve gider, Sasuke de abisinin izine düşüp ortadan kaybolur. Jinchuuriki'ler güçlerini birleştirip Deidara ve Sasori'nin emrindeki Gedou Mazou'yu yenerler.
Bee, esir düşmüş prensesi kurtarmak için jinchuuriki'leri topladığını söylüyor. Kim bu prenses, anlamadım?! Itachi ve Sasuke'nin orata çıkmaları ve kaybolmaları komik bile değildi. Bu bölüm cidden çok kötü bir bölüm. Yine de sevgili 6.jinchuuriki, yani Utakata'yı görmek güsseldi. ps: sanırım bundan sonraki bölümler, milletin hipnoz altındayken gördükleri saçma salak hayallerle geçecek.


431
Outsider denilerek aşağılana Karin ve annesi, savaş zamanı yaralıların acı çekmemesi için kullanılıyor. İşte böyle bir zamanda Karin'in annesi ısırıla ısırıla chakrası bitirilerek öldürülüyor. Sıra Karin'e gelince, Orochimaru onu kurtarıyor ve denekleri üzerinde test yaparken ömürlerini uzatmak için kullanıyor. Sonrasında, yıllar önce Chuunin sınavında kendisini bir ayıdan kurtaran Sasuke ile karşılaşıp davetine evet diyor.


432-440
Bahçede oturan Tsunade, Jiraiya'nın sesini duyar gibi olur ve masanın üstünde, zamanında Jiraiya'nun bitirince ilk sana okutucam dediği kitabını bulur. Kitapta hokage Minato'dur. Minato bütün ekipleri, kaybolan shinobileri bulmaları için görevlendirir. Ekipler bilgi toplarken liderleri birden toprağa çekilip, araştırdıkları shinobiler gibi kaybolur. Shikamaru team, vardıları bir köyde iki çocuğa rastlayıp onlara sorular sorarlar. Durumu izleyen Yahiko ekibinden Nagato, birden Konoha shinobilerince öldürülen ailesini hatırlar ve bilinçsizce jutsu yapıp yerin çökmesine, iki küçük çocuğun aşağı düşmesine neden olur. Akabinde Yahiko team çocukların peşinden deliğe atlarlar. Aşağıda kocaman balık canavarlarla uğraşırlarken Shikamaru team gelir ve yardımlaşma ile herkes kurtulur.
Diğer taraftan Team 7 Hidan'a rastlar. Hidan Naruto'yu yaralar ve sado-mazoşist modda ona işkence etmeye başlar. Lakin yaraladığı aslında klondur. Gerçek Naruto ortaya çıkıp hamle yapınca Hidan topukları yağlar. Sonrasında Naruto, fevri davranıp liderlerinin baygın olduğunu gördükleri diğer bir evrene açılan deliğe atlar. Neji'de peşinden gider. Burada rastladıkları maskeli adam önce çocuklara geçmişte yaşanan Neji'nin babasının feda edilmesi olayını izletir, sonra da Naruto'nun chakralarına hamle yapıp onu yere serer ve Neji'yi alıp gider. Amacı Neji'ye yaptığı testin sonucunu göstermektir. Acaba Konoha ninjaları kurallara bağlı mı kalacak, yoksa kuralları hiçe sayıp arkadaşlığı önde mi tutacaktır. İzledikleri görüntüde, Sakura, Sasori tarafından zehirlenmiş Sasuke'ye yardım etmeye çalışmaktadır. Ortama gelen diğer ekip üyeleri de kuralları boşverip arkadaşları için Sasori'nin kuklaları ile dövüşürler. Naruto, yanına gelen Jiraiya'nın açtığı mühür sayesinde nine tailed'ın gücünü alır ve kontrolü kaybedip Jiraiya'yı yaralar. Neyseki akabinde kendisini toparlar. Kuklalarla dövüşen arkadaşlarına katılır ve böylece zafer Konoha ninjalarının olur. Maskeli adam aslında Neji'nin babasıdır. Testin geçilmesi üzerine liderlerin yerini çocuklara söyler, Neji ile duygusal bir konuşma yapar ve ışıklar halinde, rahatlamış modda gökyüzüne doğru kaybolur.
Nagato'nun elinde çocuklara ait oyuncak ayıyı gören Yahiko, onu vermek için köye gider. Bu sırada büyük bir patlama ile köy yok olur. Nagato çıldırır.
Bu bölümlerde Naruto'ya Rasengan'ı babası öğretiyor, Sasuke, küçüklüğünden beri babası tarafından hor görülüp abisi ile kıyaslanıyor, yaşlı kurbağa Jiraiya'ya "efsaneye göre ninja dünyasına barış getirecek ninjanın rehberi sen olacaksın" diyor, Neji, Chuunin sınavında karşılaştığı Naruto'nun sözlerini hatırlıyor. Ah her birinde ayrı duygulandım ama en çok 432'nin başında Jiraiya'nın sesini duyunca kötü oldum. Farkında olmadan ne çok sevmişim ben bu yaşlı adamı!:-(


441-446
Tsunade kitabın 2. bölümünü okumaya başlar.
Çocuklar kurallara uymasalar bile yerinde karar verdikleri için ceza almaz hatta hokage Minato tarafından övülürler. Lakin Sasuke babasından azar işitmekten kurtulamaz. Kakashi'nin yanına gidip Chidori öğrenmeye başlar ama Naruto'nun Rasengan'ını görünce kendisini güçsüz hisseder ve iyice sinirlenir, babasına posta koyar, akabinde Team 7 yi bırakıp polis kuvvetlerine katılmak için eğitim görmeye başlar. Ondan aşağı kalmak istemeyen Naruto, son olayda(Neji'nin babası, yok edilen köy vs) parmağı olduğu düşünülen Orochimaru'yu araştırmak için yola çıkacak Jiraiya'ya katılır. Sakura ise Tsunade'den öğretmeni olmasını ister. Bu arada Orochimaru, hain Danzo'dan fiziği güssel birisini bulmasını talep eder.
Naruto köye döndüğünde, kurallara uyucaz modunda davranan Sasuke ekibinin halka kaba davrandığına şahit olur ve bir kaç Uchiha'yı pataklar. Bu durum karşısında Sasuke, yine babasından azar işitir ve rütbesi alınır. Çileden çıkan ve güçlü olmak için çıldıran Sasuke, davet üzerine Danzo ile görüşür ve Orochimaru ile buluşmak üzere köyü terk eder. Bu sırada Kakashi'ye rastlar ve iki dakikada salak Kakashi'yi yere serer. Kulak misafiri olup Sasuke'nin Orochimaru'nun vessel'ı olacağını öğrenen Sakura, durumu bizimkilere iletir. Naruto, Shikamaru, Neji, Tenten ve Lee, Sasuke'yi bulmak için gizlice köyden çıkarlar. Peşlerinde ise Danzo emrindeki Anbu üyeleri vardır. Çocuklar bunlarla dövüşürler ve Naruto, Orochimaru ile buluşan, ısırılıp lanetlenen Sasuke ile nihayet karşılaşır. Sasuke yeni lanetli gücü ile Narutoya saldırır. Lakin ölümcül hamlesinin önünde birden abisi Itacih belirir, gülümseyerek ölür. Dövüş sonunda Naruto'yu bayıltan Sasuke, hüzünlü modda ormanda yürüyerek gözden kaybolur.
Gelecek nesillere barış içinde bir köy bırakmak isteyen Minato, niyetini paylaşarak Itachi'nin güvenini kazanıyor. Ek olarak zamanında Deidara'nın, köy üzerinde kuşu ile gezdiğini, aşağıya bomba atıp köyün yok olmasına, Yahiko'nun ölmesine neden olduğunu öğreniyoruz. Akabinde Sasori gidip, Nagato ve Konan'a köyü Konoha'lı ninjalar yok etti demiş. Bizimkilerde -nedense- köyü Yahiko-tachiler yok etti sanıyor. Bizimkilere bu yanlış bilgiyi kim verdi?! Bilmiyorum. Naruto'nun Sasuke'ye yetişmesini engellemek isteyen anbuların yüzü görünmüyor. Ama bence birisi Sai, kule içine saklanmış olan ise Yamato. Naruto, Yamato'yu Kurama'dan ödünç aldığı chakra ile yeniyor.


447-448
Naruto-tachiler döndükleri zaman köyün yok olduğunu görürler. Konoha'ya Pain gelmiş, köyü yerinden söküp göğe kaldırmıştır. Uyguladığı jutsu yüzünden köy zaman geçtikçe kaplandığı kayalarca ezilmekte küçülmekte, içinde yaşayan bütün ninjalar buna karşı çaba göstermektedir. Naruto, Pain ile dövüşür. Yardımcı olak isteyen Hinata ringe çıkar lakin ölümcül yara alır. Buna şahit olan Naruto kontrolü kaybedip canavara dönüşür. Kushina, Naruto'nun iç dünyasına gelir ve ona "köyü  kurtarmanın tek yolu içinde denge sağlamak. O nedenle bende bulunan Kurama'ya ait diğer yarıyı sana veriyorum" der. Eğer bunu yaparsa artık jinchuuriki olmayacak yani ölecektir. Ama köyü kurtarmanın başka yolu da yok gibidir. Son anda Kurama "gerek yok, yarımkende halledebilirim" der. Böylece Naruto kontrolü kazanıp, güçlenip Pain'i yener. Akabinde Naruto, Nagato'yu bulur ve onunla dertleşir. Naruto'nun Yahiko'ya çok benzediğini düşünen Nagato, jutsusunu bozar. Konoha kurtulur. Diğer taraftan Sasuke, Orochimaru'yu öldürür.
Jiraiya'nın kitabı olduğu için Hinata, Pain'in kaşrısında kurduğunda ilanı aşk etmedi...:-) Kushina'nın oğlu ile olan konuşmasına aşık oldum:
Kushina: Why are you so angry?
Naruto: "Why?" Well, that guy who blew up that other village got you, Dad, and everyone in our village! Oh yeah, and he even got Hinata... I can't forgive that guy...
Kushina: If you stay angry, you'll never be able to use your power properly, no matter how strong you are. Calm down and check in on how everyone is doing. 

449-450
Orochimaru'yu öldüren Sasuke'nin Akatsuki'ye katıldığını öğrenen Minato, bütün ekiplere Sasuke'yi bulma görevi verir. Akatsuki ile karşılaşan ekipler, abisinin ölmediğini öğrenen Sasuke'nin taraf değiştirmesi ile başarı elde ederler. Bir sürü kuklası ile dövüşen Sasori'ye karşı bir sürü dostu olan Naruto durur ve kazanır. ps: Naruto'yu severim ama Jiraiya'nın kitabında salak ve sorumsuz olduğu için, Tsunade'nin verdiği Akatsuki'nin özellikleri hakkında bilgi içeren dokumanı okumamış olması cidden sinir bozucu.
Başbaşa kalan Sasuke ve Naruto dövüşmeye başlarlar. Sasuke, küçükken nehirde boğulmak üzere bir köpek gördüğünü, cesaret edip suya atlayamadığını ama ölümü göze alıp köpeği kurtaran Naruto'ya hayran kaldığını, onu kendisine iyi bir rakip olarak gördüğünü, çok çalıştığını ama salak Naruto'nun hiç çalışmayarak onu yalnız bıraktığını, sonrasında ise birden güçlenip bu seferde kendisini geride bıraktığını, yalnız hissetmesine neden olduğunu anlatır. Dövüşten yorgun düşmüş Sasuke'ye Naruto el uzatır. İki arkadaş birlikte ayağa kalkarlar.
Hikayeyi okurken uyuyakalan Tsunade'yi Hokage Dan uyandırır. Tsunade, Madara'nın genjutsusunda hayal görmeye devam eder.