Cumartesi, Nisan 09, 2016

Fate/Zero (2011 Fall)

Yedi master, kah kişisel-kah toplumsal, kah iyi-kah kötü hayallerini gerçekleştirmek için simya + magic kullanarak tarihe damga vurmuş yedi servant-ı günümüze getirirler ve servant lar arası Holy Grail War başlar .

Bol Spoiler İçeren Notlarım:
_ Kiritsugu'nun homunculus olan kadını Irisviel'den dünya tatlısı bir kızı olur ve adını Illyasviel / Ilya koyarlar. Maiya Hisau isimli kadınla da yakın görünen Kiritsugu'nun kimsenin ağlamadığı bir dünya hayali vardır.
_ Karısını kaybettikten sonra hayattaki yolunu yitiren Kirei, Tohsaka'yı mentor'u olarak görmekte, Kiritsugu'yu kendisine benzettiği için empati kurmakta, saldırmakta ama eş zamanlı anlamaya çalışmaktadır.
_ Babasının Sakura isimli kız üzerinden şantaj yapması üzerine, savaşa katılan ve içine kurtların girmesine izin veren Kariya, önem verdiği insanlarla birlikte huzurlu bir hayat istemektedir.
_ Pislik baba, oğlu Kariya'yı ikna etmek için küçücük kızı solucanlar, kurtlar arasına sokar. Bu sahne brütaldi. Ek olarak kızı kurtarmak için Kariya ne hale gelmiş. İçim acıdı resmen.
_ Caster'in küçük çocuğa umut verip sonra katletmesi bir diğer brütal sahneydi. ep2.
_ Kayneth El-Melloi Archibald, Waver Velvet'in öğretmeni.
_ Bence, Kirei ile Tohsaka birlikte çalıştıkları için Assassin ile Archer dövüşüyor ve Assassin öldürülmüş numarası kasıyor. War, içinde üçkağıtta barındırıyor demek.
_ Ep4 de mükemmel çizilmiş Lancer ile Saber dövüşü başlıyor. Ep5 de dövüşe Archer ve Berserker de katılıyor. Harika çizimli iki bölüm. Kesin arşiv.
_ Master lar her ne kadar cool görünseler de, war sırasında birbirlerine dalavere yapıyorlar, satışçılık oynuyorlar, korkudan taraf değiştiriyorlar vs. Yani servant lar ne kadar soyluysa master ları o kadar kokuşmuş derims. ps: Kiritsugu dahil.
_ Rider'ın ve Master-ının hastasıyım lakin. Çocuk sert görünmeye çalışsada Rider'ı seviyor, önemsiyor. Keza Rider da çok tatlı ve iyi kalpli. Ek olarak adaletli. Kesinlikle favori ekibim.
_ 1., 2., 6., 11. ve 12. bölümler sıkıcı konuşmalarla dolu. Yani o mükemmel dövüş sahneleri olmasa çok sıkıcı bir seri olurdu.
_ 7. bölümde Caster, Saber ve Lancer var. Ek olarak Kiritsugu, Kayneth ile karşılaşıyor. Heyecanlı bölüm. Hmmmmm Irisviel'in içinde birşey var. Sanırım Excalibur.
_ Yuh, Kayneth 'in karısı Lancer'a olan aşkından kocasının parmaklarını kırıyor. İyimiş.
_ Tohsaka'nın kızı gayet cesur, akıllı ve iyi. Sevdims. ps: Kızı Caster'dan Kariya kurtarıyor. Kariya'yı da seviyorums.
_ River ortasında dikilen Caster koca bir yaratık çağırıyor. Rider, Lancer ve Saber canavarı durdurmak için güçlerini birleştiriyor.

Özet olarak 4. ve 5. bölümlere aşık oldum. Diğer bölümlerin yarısı iyi yarısı o sıkıcı konuşmalar yüzünden acayip sıkıcı. Yani seri bir taraftan çok çok iyi, bir taraftan çok çok sıkıcı. devam edicem ama ilerki sezonlarda sıkıcılık durumu artarsa kesicems. ps: Favorim Rider ikilisi, ikinci olarak Kariya'yı sevdims.

Type: TV
Episodes: 13
Duration: 28 min.
Cast: Saber / Artoria Pendragon(Kawasumi, Ayako); Emiya, Kiritsugu(Koyama, Rikiya); Lancer / Diarmuid Ua Duibhne(Midorikawa, Hikaru); Archibald El-Melloi, Kayneth(Yamazaki, Takumi); Rider / Iskander(Ootsuka, Akio); Velvet, Waver(Namikawa, Daisuke); Archer / Gilgamesh (Seki, Tomokazu); Toosaka, Tokiomi(Hayami, Show); Caster / Gilles de Rais(Seki, Tomokazu); Uryuu, Ryuunosuke(Ishida, Akira); Berserker / Lancelot of the Lake(Okiayu, Ryotaro); Matou, Kariya(Shingaki, Tarusuke); Assassin / Hassan-i Sabbah (Kawamura, Takuo); Kotomine, Kirei(Nakata, Jouji);
myanimelist.net detail