Cuma, Eylül 23, 2016

Tokyo Magnitude 8.0 (Summer 2009)

"ben çocuk değilim" diye kasarak gereksiz tripler yapan, erkek kardeşine, anne ve babasına cırlayan ortaokul öğrencisi Mirai, dünyanın yok olmasını istediği bir anda depremle yüzleşir. O sırada erkek kardeşi ile birlikte evden uzakta bir robot sergisindedir. Önce yıkılmış binalar arasında kardeşini bulur, sonrada Mari isimli kadının yardımı ile yürüyerek evin yolunu tutar. Mari de, 4 yaşındaki kızı ve ona bakan annesi için endişelenmektedir.

Mirai tam dayaklık bir kızdı. Cool görünücem diye kasıp kendisine değer veren insanlara bağırarak onların iyi niyetini sömürürken, hakkını yiyen diğerlerine karşı sessiz kalan özü bozuk eziklerden. Çocuk muamelesi görmek istememesine rağmen küçük erkek kardeşindeki olgunluğun yarısına bile sahip değil, salak. Telefonunu attığı sahneyi hatırlayın!!! Diğer yandan kardeşi melek gibi çocuk. Pozitif, iyi kalpli, hoşgörülü, düşünceli. Mirai de olmayan bütün iyi ve güssel özler kardeşinde vücut bulmuş yani. Kızın "senin yüzünden robot fuarına geldik" diye köpekler gibi küçük erkek kardeşine havladığı sahne mesela. Cidden seriye sızıp kıza bi temiz dayak atasım geldi. Mari de iyi kalpli yardımsever bir kadıncağız. Artı olarak kendisinde peygamber sabrı olduğunu düşünüyorum. Keza 4 yaşındaki kızının yanına gitmek için acele etmek yerine iki bücürün, bazen sırf keyfi zaman öldürmelerine müsade etti. Zavallı kadın hastayken bile çocukların peşine düşmüş moddaydı. Her bölümde kendisini Mirai ve Yuuki yi ararken görebilirsiniz. Çocuklar o derece sorumsuz yani..

Özetle Mirai cadısına sinir olsamda, değerli birşeyi kaydettikten sonra bilinçaltında -zıçtık- diyerek kendine gelmesine aldanmasam da, seriyi çok sevdim. Çizimler iyi, konu dehşet iyi, işleniş eh işte; bence yolda fazla oyalandılar, ek olarak dramı çok uzattılar. Yani ağladımmmm!!! Devamı olursa ki sanmam ama kesin bakarım. Serinden çıkarılacak en önemli ders:please show your love before it's too late.

Type: TV
Episodes: 11
Duration: 22 min.
myanimelist.net detail