Pazar, Ekim 16, 2016

One Piece - East Blue Saga(1-61)

Adamlar, denizde buldukları koca fıçıyı gemiye alırlar. Bu arada lideri Alvida olan korsanların saldırısına uğrarlar. Fıçının içinden Luffy çıkar ve korsanları halt eder. Bu sırada zorla korsan gemisine alınan, gerçekte hayali marine lere katılmak olan bir çocuğu kurtarır. Vardıkları limanda marine lerin başı sabıtmış halka zülüm etmeye başlamıştır. Zoro, halk zarar görmesin diye kendisini tutuklatmıştır. Luffy, Zoro'nun iyi kalpli, yiğit halinden etkilenir ve ona naka malık teklif eder. Sonuç; zalim marine kumandanını yenerler, denize açılırlar, marine olmak isteyen çocuk hayallerini gerçekleştirmek için geride kalır.

Luffy ve Zoro rastlantı sonucu karaya çıkarlar ve burada Buggy isimli korsan ile kapışırlar. Sonuç: Luffy gibi devil fruit lerden birisini yiyen Buggy 'yi yenip uzaklara tekmelerler. Buggy'nin elinden, korsanlardan hazine çalan Nami isimli kızı kurtarırlar. Nami'ye navigator olmayı teklif ederler.

Bir sonraki durakta Usopp vardır. Bu korkak ve yalancı çocuk babasının korsan olmasından gurur duymakta ve onun gibi cesur olmak istemektedir. Bir gün korsanların kasabaya saldıracağını öğrenir lakin bu yalancı çocuğa yeni tanıştığı Luffy tachiler hariç kimse inanmaz. Usopp, cesaretini toplayıp bir temiz dayak yemesine rağmen acımasız korkanların önüne dikilir. Sonuç; acımasız korsanları yenerler, Usopp'un zengin arkadaşı Kaya, bunlara bir gemi hediye eder, babası gibi olmak isteyen Usopp da ekibe katılır.


Ekip uğradıkları deniz üstü lokantasında Sanji ile tanışır. Sanji küçükken bir deniz kazası geçirmiş, yaşlı bir korsan tarafından kurtarılmış, aç kalmanın ne demek olduğunu anlamış ve kurtulunca lokantada çalışmaya başlamış biridir. Bacak gücü inanılmazdır ve kadınlardan hoşlanır. Sanji, aç kalan bir korsana yardım ederek Luffy nin dikkatini çeker. Birlite lokantaya saldıran bir korsanı durdururlar. Sonrasında Sanji all blue denilen yeri görmek üzere Luffy ekibine ahçı olarak katılır. Tam ayrılıp gemiyle kaçan Nami'nin peşine düşecekleri sırada ortama kılıç ustası "Dracule, Mihawk" gelir. Zoro gücünü kanıtlamak için adamla kapışır lakin çok pis yenilir.

Ekip Nami'nin kasabasına gelince şaşırır. Çünkü Nami, kasabada tiranlık süren Arlong isimli korsanların başıdır. Gerçekte ise Nami 10 yaşında iken çok sevdiği birini kaybetmiş, başka kimse ölmesin diye Arlong isimli kalpsiz korsanın Navigator u olmuştur. Amacı çok para biriktirmek ve Arlong tan kasabayı satın almaktır. Lakin 8 yıl sonunda işler planladığı gibi gitmez. (demekki Nami 18 yaşında şuan) Tek başına savaşamayacağını anlayan Nami sonunda sevgili Luffy den yardım ister. Luffy de nakamasına yardım eder. Sonuç; Luffy-tachi, Arlong ile işbirliği yapmış bir marine i pataklayınca arananlar listesine girerler.

5 kişilik ekibimiz the king of pirates'ın idam edildiği adaya gelirler. Burada Smoker denilen marine kumandanı ile kapışırlar. Smoker, aynı the king of pirates gibi ölümden korkmayan, gülümseyen Luffy i görünce etkilenir. Adaya intikam isteyen Alvida ve işbirliği yaptığı Buggy de gelmiştir. Bizimkiler ellerinden kurtulup yine denize açılırlar.

Denizde ilerlerken küçük bir kız bulup onu adasına bırakırlar. Devil fruit yediği için hayvanları anlayan kız yaşlı bir ejderhaya arkadaşlık etmiş, ona yuvasını bulma sözü vermiştir. Bizimkiler denize açılıp the lost island ı bulurlar. Lakin yanlış adada olduklarını öğrenip doğrusuna gelirler. Bu arada marine leri yenerler filan. Sonuç; yaşlı ejderha mutlu olur, etraf başka ejderhalarla dolar, kız ecdadı gibi ejderhaları koruyacağına ant içer, bizimkiler grand line e doğru yol almak içinde red line a girerler.

_ 1. bölümde Luffy'nin hayalini söylemesi ve bu uğurda ölmekten korkmadığını ilan etmesi çok hoşuma gitti. Sırf bu tavrı için seriyi izlemeye karar verdim.
_ 3. bölümde kolunu kaybeden kaptanın hikayesi var. Neyseki Luffy nin karakteri gelişmiş, küçükken olduğu gibi cırtlak ve salak biri kalmamış.
_ Luffy madem lastik çocuk, neden Buggy nin kafesinden kaçamıyor. Aradan sıyrılıp geçmesi gerekiyordu bence.
_ Nami daha ilk bölümde Alvida'dan hazine çalıyordu ve o esnada Luffy ile göz göze gelmişti. ehehhehe...
_ Usopp lu bölümlerde Nami'nin seslendirmesine bayıldım. Kız sesi sevmem enderdir ve Nami'nin sesi güssel. Lakin belirtmeliyim ki, bu bölümlerde Usopp un ağlama zırlamalarını çok uzattılar. İzlerken sıkıldım hatta kessem mi diye düşündüm. Sürekli ağlayan bir korkak, ve onun bir halt edemeyişine ama buna ağlamasına üzülen Luffy tachiler filan.
_ Hawk denilen adam eşek gibi haç style kılıç taşıyor. One piece, Naruto gibi değil. Daha çok fairy tail ayarında bence. Çok renkli, haç gibi dini simgeler içeren, aynı paterni döndüren(ağlama zırlama olayları) bir seri. Naruto da ise haç yoktur. Yani tam japon animesidir. Özetle ilk 30 bölüm one piece sonucu Naruto'nun kıymetini anlamış moddayım.
_ Nami'nin kasabası ile ilgili bölümler güsseldi. Kızın yardım istediği sahnede hazinem dediği şapkasını çıkaran ve kıza veren Luffy, beni büyüledi desem. İşte böyle insanlar istiyorum çevremde.
_ Arlong ile dövüş sırasında sopasını kapıp ortama gelen Nami nin mal mal dikilmesi hoşuma gitmedi. Ablası bile o sırada Luffy ye kalp masajı yapıyor, işe yarıyordu. Ben, nakamaları için vücudu harekete geçen, ileri atılıp sevdiği insanın önünde duran karakterleri seviyorum..

Luffy: the king of pirates olmak isteyen ve bu uğurda ölmekten çevinmeyen biri. böyle oluna fikirlerini söylemekten de çekinmiyor. patavatsız olduğunu söyleyebilirim. ama korkusu olmayanın kalbinde kötülükte olmaz. bu nedenle patavatsızlıkları art niyet taşımıyor. küçükken sinirli ve fevri davranarak değer verdiği birisinin zarar gördüğüne neden olmuş. sanırım bu nedenle, hemen paniklemek yerine koca gözleri ile önce gözlemliyor sonra dövüşüyor. hep gülüyor olmasını Goku'ya benzettim. Sevdim. Merhametli. Arkadaşı yardım isteyene kadar bekledi, gözlemledi, sonra harekete geçti. Bu arada olayı anlamak için, -ikna olmak için- çaba sarfetmesi, Nami nin yardım istemesi yetti. Harika biri Luffy. Onun gibi korkusuz olmak: işte hayalim!! :-)
_ 343. bölümde aklı başında hatta ağır abi modunda zombilerle konuşan luffy beni şaşırttı. hele 374 de kullandığı ses tonuna aşık oldum. acaba karakter gelişiyor mu?!

Zoro: dünyanın bir numaralı kılıç ustası olmak istiyor. iyi bir kalbi var. adaletli, güçlü, yiğit. küçükken bir arkadaşına verdiği sözü tutmak için bu aralar ölmeye niyeti yok. Lakin kafası az çalışıyor, gurur + onur nedeniyle yenilince ölmeye razı olması, daha çok güçlenip rakibini yenmek istemesinden daha salakçaydı bence (Hawk olayı). kahramanlık ile salaklığı birbirinden iyi ayıralıms. Zoro'nun eyleme geçmeden önce Luffy i gözlemlemesine tav oldum. Demekki Luffy e güveni tam .. Luffy böyle yapıyorsa vardık ii bir sebebi diye düşünüyor olmalı. İkisi arasındaki arkadaşlığın hastasıyım.
Thriller Bark saga da Luffy in acısını çeken Zoro nun akıllanmasını artık gemideki tek işi olan dövüşçülüğü ciddiye almasını bekliyorun. Tek bildiği uyumak. Güç gerektiren konularda Lufyy kendi kendini paralıyo zaten.

Nami: zamanla yazıcams.

Usopp: Korkak, yalancı, hadsiz, cırtlak, karga sesli, ıyyykk!!! ama belirtmeliyim ki; benimde hayalim dünyanın en cesur kızı olmak. Öhöm, gemiye biner binmez bir haltmış gibi kaptan benim demesine ne demeli?! Tam dayaklık. 
_ Thriller Bark sagada herkes mal mal bakarken Usopp Sanji yi kurtarmak için harekete geçmiş biri. hastasıyım. Kabul ediyorum ki Usopp, kurnazlık dalında kendine ait hoş bir karizmaya sahip. Bir çok kişinin mesela Zoro'nun mal mal baktığı sahnelerde harekete geçmiş, aslında özünde korkusuz biri.

Sanji: All blue denilen yeri görmeyi hayal ediyor. Kadınlardan hoşlanıyor ve çok merhametli. Sürekli sigara içmesi hariç tarzı başarılı. Eziklere özgü abartı bir ukalalığı var demeden de geçemicem. Güssel gülüyor. Kibar bir adam Sanji, bu merhamet ve kibarlığı ile kötülerin kalbini yumuşatabiliyor. Yani erdem sahibi.

Brook: Brook aslında ekibin çok önceleri karşılaştığı Laboon isimli balinanın 50 yıldır beklediği korsan gemisinden bir mürettabat. Kaptan bulaşıcı bir hastalığa yakalanıp gemisi ile ayrılmış, geri kalan mürettebat, zehirli oklarla vurularak ölmüş. Ölümsüzlük meyvesi nedeni ile yaşama dönen Brook, verdiği sözü tutmak için gölgesini kovalamış, şimdide Laboon'u bir daha görebilme ümidiyle ve amacıyla Laboon'un arkadaşı olan Luffy tacihi lere katıldı(Thriller Bark saga). İlk izlenimim olumlu değil malesef. Sesi, çok konuşması, yaptığı espriler sadece sinir bozucu. Karakter, şimdiye kadar beni etkileyecek bir hamlede bulunmadı. Ayrıca dakka başı Laboon diye sayıklaması: ıyykk!(Fall 1999)
Type: TV
Episodes: 61
Duration: 24 min.
Cast: Monkey D., Luffy(Tanaka, Mayumi); Roronoa, Zoro(Nakai, Kazuya); Sanji(Hirata, Hiroaki); Usopp(Yamaguchi, Kappei); Nami(Okamura, Akemi);
myanimelist.net detail