Pazar, Aralık 25, 2016

The Ten Commandments (1956)

Bebeklerin öldürülmeye başlanması üzerine anne oğlunu Nile in serin sularına bırakır. Bebeği bulan ise kraliyet ailesinden çocuk aşkıyla yanan bir kadındır. Bebek büyür, halkın ve kralın çok sevdiği bir kumandan haline gelir. Dışarda ise köleler çılgınlar gibi çalıştırılmaktadır. Bir gün Moses annesi olduğunu çok daha sonra öğrendiği yaşlı köle bir kadını kurtarır. Halka çok iyi davranması kralın öz oğlu Rameses i rahatsız etmektedir. Onu rahatsız eden diğer bir konu da aşık olduğu kadının, Nefretiri'nin, çılgınlar gibi Moses 'a aşık olmasıdır. Bir gün Moses geçmişi hakkındaki gerçeği öğrenir. Gerçek ailesini bulur. Sonrada ataları gibi köle gibi çamurların içinde çalışmaya başlar. Niyeti onları daha iyi anlamaktır. Lakin durum kralın kulağına gider. Kral, Moses 'ı sürgün eder. Uzun yolculuğu sonunda çobanlık yapan kızlarla tanışır ve aralarından birisi ile evlenir. Sonra oradaki bir dağa çıkıp tanrı ile konuşur. Onun sözleri ile dönerek, yokluğunda iyice barbarlaşan insanlara vaiz vermeye başlar. Bu sırada Nefretiri ile Rameses evlenmiş ve bir erkek çocukları olmuştur. Moses, Rameses'e tanrının isteklerini iletir ve köle muamelesi gören halkını serbet bırkamasını ister. Bu aşamada direnen Rameses 'e, Nile in kan kırmızısına dönemesi gibi bir çok mucize gösterir. Bir diğer işaret ise ilk çocukların ölmesidir. İşte inatçı Rameses 'in biricik oğlu böyle ölür. Bir vakit tanrılarından Moses i cezalandırmasını bekleyen Rameses sonunda köleleri gitmeleri için serbest bırakır. Ama bakar tanrısının yaptığı birşey yok, ordusu ile halkın peşine düşer. İşte bu aşamada nehir yarılır, halk güvenli bir şekilde karşıya geçer, arkada Rameses'in askerleri telef olur. Kurtulan halk dağa çıkan Moses in arkasından sapıtır. Altından bir buzağı döküp ona tapınırlar ve sapkın modda tepinirler. İşte o esnada Moses, dağa tanrıdan 10 emri öğrenmektedir. Aşağı inince gördüğü manzara onu üzer, taraftarları hariç sapıtan herkes helak olur.

Ben böyle harika oyunculuk görmedim. 1956 yılından bahsediyoruz. Görsel efektler şimdiye nazaran yok tabi. O nedenle oyuncululuk ön plana çıkıyor ve beni resmen büyülüyor. Özellikle Nefretiri'yi canlandıran Anne Baxter beni benden aldı. O nasıl bir dişiliktir, cilveleşmektir yahu. Ayakta alkış! 220 dakikalık filmi oyunculuktan çok etkilendiğim için arşivliyorum. Ara-ara bakıp Anne Baxter'in güsselliğe doyarım artık.

Director: Cecil B. DeMille
Cast: Charlton Heston(Moses); Yul Brynner(Rameses); Anne Baxter(Nefretiri); Yvonne De Carlo(Sephora); Debra Paget(Lilia); John Derek(Joshua);
Country: USA
Runtime: 220 min.
imdb detail