Pazar, Şubat 05, 2017

Movie: Bakemono no Ko (2015)

Annesini kaybedip akrabalarının konuşmalarını duyunca evden kaçan Ren, herkesten nefret eder modda sokaklarda takılırken minik beyaz bir fare ile arkadaş olur. Bir akşam sokakta uyuklarken biri ona "benimle gelmek ister misin" diye sorar. Bu güçlü sesin sahibi bir canavardır. Başta korkan Ren, canavar ve arkadaşını takip ederek paralel bir evrene, canavarlar diyarına geçer. Fevri, sorumsuz, iletişim yoksunu canavar, yani Kumatetsu da yetiştirmek üzere bir öğrenci aramaktadır zaten. Bu ikisi bazen iyi geçinip bazen kavga ederek zaman geçirirler. Bir gün Ren gerçek dünyanın yolunu bulur. Kütüphanede karşılaştığı yeni arkadaşı Kaede sayesinde okumayı öğrenir, hatta universite hayalleri kurar. Bu arada Kumatetsu rakibi Iouzan ile karşılaşmak için hazırlanmaktadır.

_ Kumatetsu "Benimle gelmek ister misin" dediği noktada EVET dedim. Tamamen güvenebileceğin birisinin olması; mükemmel bir his olmalı.
_ Ren asi, Ren laftan anlamıyor ama öğrenmek için Kumatetsu'yu taklit ettiği kareler çok tatlıydı.
_ Ichirouhiko olayına bayıldım. Babası gibi olmadığı, insanlara benzediği için içindeki kara delik büyüyor. Kardeşinin dişlerine özenerek bakmasının ve ağzını kapatmasının nedeni işte bu. Çok iyi işlenmiş. Ailenin kaş yapıcam derken göz çıkarması böyle birşey işte.
_ Ichirouhiko'nun Kumatetsu'ya yaptığı şeye çok üzüldüm. Ren'in verdiği tepki ise takdir edilesi.
_ Ren in intikam için değil iyilik için yola çıkmasına ne demeli?! Bu düşünce şekli bir tek japonlarda olabilir evet! Bundan sonra hakettiğini düşünmediğim kimselere anime dünyasını önermemeye karar verdim. Bu güsselim mentalite ve dünyayı sadece yüreği temiz kişiler anlayabilir.

BAYILDIM. Kalabalık bir ortamda izlediğim için hıçkıra hıçkıra ağlayamadım da. İçimde patladı herşey. "Studio Chizu" da yapılan bir başka mükemmel movie daha. Kötülük yapma kapasitesi hepimizde var. Normalde durduk yere kötülük yapmadığımız için kendimize iyi diyoruz. Peki karşımızdaki yapınca kör nokta olabiliyor muyuz?! İşte bence güç bu. Yapabilecekken, tetiklenmişken durabilmek. Beğenmediğim iki nokta oldu. Birincisi Kaede'nin Ichirouhiko'ya yapıcı olmayan gereksiz cırlaması. İkincisi Ren in gerçek dünyaya yandaki sokakmış gibi fazla sık gidip gelmesi. Lakin bu iki miniki kenara kolayalım. Film süpperdi.

Tag: The Boy and the Beast
Type: Movie
Episodes: 1
Duration: 1 hr. 58 min.
Cast: Kumatetsu(Yakusho, Koji); Kyuuta/Ren(Sometani, Shota);
myanimelist.net detail