Pazar, Şubat 26, 2017

Shuumatsu no Izetta (Fall 2016)

Ülkesini kurtarmak için elinden geleni yapan iyi kalpli prenses "Ortfiné Fredericka", Almanların elinde bulunan gizli bir kargonun, aslında çocukluk arkadaşı cadı Izetta olduğunu görür. Tam da bu aşamada yakalanır. Lakin bilinci yerine gelen Izetta, zamanında hayatını kurtaran prensesi tanır ve onu kurtararak her konuda, her şekilde yardımcı olacağını söyler. Savaş zamanı cadı Izetta tek başına düşman tanklarını yerle bir eder. Lakin sihir güçlerini kullanamadığı bölgeler de vardır, işte bu bölgeleri gösteren haritaya göre gerek gördüklerinde numaralar yaparak düşmanı şaşırtırlar. Bu şekilde basını da kullanarak düşman ülke Almanya ve diğer ülkelere gövde gösterisi yaparlar. Almanya boş durmaz, efsanedeki cadının mezarını bulur ve klonunu yapar. Nefret dolu Sophie, Izetta ile karşılaşır. Ömrünü yiyen taşı kullanıp herşeyim prensese feda olsun diye düşünen Izetta dünya üzerindeki tüm sihiri çekip uzaya gönderir. Savaşı kazanırlar, ek olarak diğer ülkelerin sihire olan korkularını hafifletirler.

_ Köylüler cadıyı taşlarken minik prenses önleride durup Izetta'yı korumuş, ek olarak ondan korkmayıp arkadaşı olmuş.
_ 6. bölümde gözlüklü Jonas, kazayla cadının sırrını öğrendi ve Sieghart onu öldürdü. Tam da seriyi izlemeyi kesecekken böyle bir sürpriz!. Üzücü ama iyi bir hamle!. 
Sieghart: Jonas, there's something I want to ask you. Are you willing to do whatever it takes to protect your country? 
Jonas: Of course... 
Sieghart: Thank you... I'm sorry...
ps: Sieghart'ın son anında bile vijdan azabıyla  Jonas'u hayal etmesi de acayip iyiydi. Serinin detay atlamamasına aşık oldum.
_ 8. bölüm bir başka tatlı ve romantik. Almanyanın tatlı ve utangaç spy i Ricelt, cadının sırrını buluyor, lakin bu sırada Bianca'dan hoşlanıyor. Kötü kader ikisini ölümle ayırıyor.
_ Cadı zamanında prense aşık olmuş. Ama gel çağrısına uymamış. Aradan yıllar geçip prens savaş içine düşünce, evli olmasına rağmen cadıdan yardım istemiş. Cadı elinden geleni yapmış lakin prensin ölümünden sonra kraliçe, cadıyı yakalatmış ve kazıkta yaktırmış. İşte Sophie, bundan dolayı nefret dolu. Cidden üstüne çok düşünülmesi gereken bir konu. Güçlü insanlar olmadan yapamıyorsunuz, ama onlarla da yapamıyorsunuz!!! Ningen ler sizi!

Çizimler iyi, konu iyi, işleniş iyi, araya gayet güssel sürprizler koymaları mükemmel, 12 bölümlük serideki dengeye bayıldım, karakterler iyi, prensesin yiğitliği hoşuma gitti, Izetta da moe değil, gayet karakterli bir karakter, savaş sahneleri güssel çizilmiş, ölümler, bombalamalar, insanların korkuları, toplantılar, konuşmalar sıkıcı uzunlukta değil. Özetle gayet beğendim. Tarzım olmamasına rağmen keyifle izlediğime göre; başarılı bir ekip tarafından yönetilen başarılı bir seriydi diyebilirim. Devamı olursa bakarıms.

Tag: Izetta: The Last Witch, Izetta, Die Letzte Hexe
Type: TV
Episodes: 12
Duration: 25 min.
Cast: Berckmann, Arnold(Suwabe, Junichi); Müller, Sieghart(Takahashi, Hiroki);
myanimelist.net detail