Cumartesi, Şubat 25, 2017

Tiyatro: Yaşamak Denilen Bu Zahmetli İş

25 Şubat 2017 de izledim.

Ölüm korkusu ile hayatını sorgulayan, hiçbirşey yapmadığını, yaşamadığını fark edince en yakınındakini, karısını suçlamaya başlayan ve onu terk edince yaşamın kendisine güleceğini düşünen bir adamın Yona'nın hikayesi. Ve pek tabi ona 30 yıldır karılık, eş zamanlı analık yapan sevgili Leviva'nın.

Oyun Yona'nın yatakta şikayet etmesi ile başladı. Yaşlanmış adam, hayatının karısı yüzünden ne çekilmez halde olduğunu, hayallerini gerçekleştiremediğini, karısının cehaletini, onu yerden yere vurarak anlattı. Bu sırada sevgili Leviva yatakta horlayarak, hormaladığı zamanlar dülümseyerek uyumaktaydı. Adam kendi bunalımlardayken gülümseyerek rüyalar gören karısına iyice sinir olup onu yataktan attı.
- ben burada acılar çekerken sen rünyanda isviçrelerde  kayak mı yapıyorsun.
- yok ülke dışına çıkmadım. bana  rüyamda isviçreye gitmemi yasaklamıştın ya.
Sevgili Leviva bunu oyunu her gece tekrarlayan kocasına alışmışki, başta uyum sağlar alttan alır ve gülümseyerek esprilerle kocasının evi terk etme girişimini durdurmaya çalışır. Lakin bir süre sonra sabrı taşar ve gerçekleri tokat gibi adam suratına çarpar.
- Pardon Yona, ne gibi hayallerin vardı da ben seni durdurdum? Ne gibi girişimlerin oldu da ben önünde durdum?!.
Dii: Yaaa, gerizekalı insalar! Bir bok yapmaya mecaliniz olmadan oturur, sonra bunun için gücünüzün yettiği birilerini suçlar, öbür taraftan yaşamını yaşayanlara haset dolu sözler savurursunuz. Pis Ningen'ler.
Süre ilerlerken 50 sine gelmiş ve evlenmemiş komşu gelir mekana. Hadi bak o evlenmemiştir, peki ne olmuştur?! Harika bir yaşamı mı vardır?! Hayır. O da aynı Yona gibi ölüm korkusu ile uyuyamamakta dahası cırlayıp suçlayacağı bir karısı da olmamaktadır. Leviva nın dokundurduğu gibi, olay kendi içinde ve gittiğin her yere bedeninle birlikte onu da sürükleyeceksin.

Harika, fevkalade bir oyundu. Biricik Ülkü Duru yine gözlerimi bazen gülümseme bazen hüzünle doldurdu. Konu, işleniş, dokundurmalar çok güssel, oyunculuk ise şahane ötesi. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir oyun. Emeği geçen herkese binbir kez bir de buradan teeşekkürler.

1 perde
1 saat 15 dakika
Yazan : HANOCH LEVİN
Çeviren : NERMİN SAATÇİOĞLU
Yöneten : KEREM AYAN
OYUNCULAR : MUSA UZUNLAR, ÜLKÜ DURU, İŞDAR GÖKSEVEN
2014 Yeni Tiyatro Dergisi Ödülleri, Yılın Kadın Oyuncusu: Ülkü Duru