Pazar, Mart 05, 2017

Utawarerumono (Spring 2006)

Yaralı bulduğu adamı kasabaya getiren ve büyükannesi ile iyileşmesine yardımcı olan Eruruu, zaman içinde adamdan hoşlanmaya başlar. Geçmişini hatırlamayan ve yüzündeki maske çıkmayan adam Hakuoro adını alır ve köye bir çok konuda yardım eder. Zamanla kötü kalpli yöneticelere karşı ayaklanan halkın lideri olup kaleleri ele geçirmeye ülkenin hakimi olmaya başlar. Bu sırada komşu ülkeler ile de iyi ilişkileri kurar. Bu yolda ilerlerken güssel karakteri sayesinde bir çok dost edinir. Eruruu ve kızkardeşi Aruruu da her zaman yanındadır. Lakin bir süre sonra Hakuoro aslında kim olduğunu, daha doğrusu aslında ne olduğunu hatırlar.

_ Eruruu'nun sakin dingin şefkatli haline bayıldım. O nedenle izleme kararı aldım. Konu ilginç, işleniş iyi gibi. Romatizm beklentim var.
_ Köy halkı Hakuoro liderliğinde kızgın bir kaplanı yakalayıp öldürüyorlar. Sonra Aruruu kucağında bir kaplan yavrusu ile beliriyor. Mukkuru. Acaba kaplan kaçırılan bebeğini bulmak için mi köylere saldırıyordu?
_ Köyün elder ı konumunda bulunan şifacı ninenin Yuzuha'yı tedavi edicem derken abisi Oboro'ya bağırması hoşuma gitmedi. Çocuğa yerli yersiz sürekli bağırıyor, kötü davranıyor filan. 
_ 4. bölümde eve yorgun argın dönen Hakuoro, Eruruu'nun dizlerine yatarak dinleniyor, kız ise ona billur sesi ile bir şarkı söylüyor. Çok tatlılar. Eruruu ihtiyacı olunca adamın yanında ama fazla da kalmıyor. Adam iyi hissedince kendi işine dönüyor. Güçlü kız. Lakin adam arasıra kız için kızkardeşim gibi dedi. Aralarındaki ilişki ailevi birşeye dönüşsün istemiyorum.
_ Oboro ya yardım edip onun güvenini kazanan Hakuoro, başlarda dövüştüğü Benawi ve arkadaşı Kurou'nun da dostuluğu kazanıyor.
_ 15.bölümde bizimki özüne dönüp Niwe isimli kötü adamı parçalıyor.
_ Adam rüyalarında parça parça anılarını görüyor. Anlayabildiğim kadarıyla; bilimadamı iken görmemesi gereken bir yaratık fosili görmüş ve vurulmuş. Kanı yaratığa sıçrayınca yaratık adamın formunu almış ve uykuya kalmış. Yıllar sonra bulunup Ice man adıyla test objesi olmuş. Bu sırada kendisine bakan yapay zeka ürünü bir kızla arkadaş olmuş. İlgili mekan bir nedenden yok edilecekken kaçmışlar hatta çocuk sahibi olmuşlar. Ama geri yakalanmışlar. İşte o zaman kız öldürülmüş adam ise sinirlenip yaratığa dönüşüp herkesi öldürmüş.
_ Salak ve küçük bir yöntici ara sıra Hakuoro ile buluşup sıkıcı konuşmalar yaptı. Hatta sonra savaş ilan eidp meydan okudu ama kaybetti. Değer verdiği yaşlı adam da gözü önünde öldü. Salak yönetici de gerizekalı oldu.
_ Meğer yaratık uzaylıymış. Dünyada iyi tarafı ile kötü tarafı ikiye bölünmüş. İyi olan Hakuoro, kötü olan Dii (ilk defa nick imi animede görüyorum uuwww heyecan verici:-)). Bunu kızı da uzayda yaşıyo. Ama Kamyu isimli kızın vücudunu kullanarak dünyaya inebiliyor. 
_ Son bölümde adam Dii ile birleşip yine uykuya dalıyor. Bir tık öncesinde ise sevgili, iyi kalpli, cesur Eruruu koşarak gelip adamı pat diye öpüyor. Aferin kız. Tebrik ederim.

İlk yarıda hiç sıkılmadım. Su gibi ilerledi gitti. Seriyi resmen hayata, aşka, kendini teslim etmiş kalbi ile doğruları takip eden sevgili Eruruu için izledim. İkinci yarıda sıkılmaya başladım. Şu gerizekalı küçük yönetici konuşmalarıyla, kararlarıyla, kararsızlıklarıyla morelimi bozdu resmen. Yine de devamı olursa ki var: izliyor olucam.

Tag: The One Being Sung
Type: TV
Episodes: 26
Duration: 23 min.
Cast: Hakuoro(Koyama, Rikiya); Benawi(Namikawa, Daisuke); Oboro(Kirii, Daisuke);
myanimelist.net detail