Cumartesi, Nisan 01, 2017

Tiyato: Bersisa

014 Nisan 2017 de izledim.

Köylülerin her tür yardımına koşan Tanrı dostu Bersisa, mütevaziliği ile şeytanı çıldırtır. Adamı baştan çıkarmaya kararlı şeytan ve yandaşları işin içine kralın kızını dahil ederek bir oyun düzenlerler ve beşer Bersisa yı kötü yola düşürürler.

Oyun bir adamın araştırma için bir kütüphaneye gelmesi ile başlıyor. Burada iki adet sesi güssel, tavrı güssel, tarzı güssel insanla karşılaşıp Bersisa nın hikayesini dinliyor. İşte o hikaye sahnede yukarda bahsettiğim şekilde vücut buluyor.

Güssel bir oyundu. İyi kalpli bir adamın sabır ve zaman isteyen binbir dalavere ile nasıl baştan çıktığına, nasıl battıkça battığına tanık olduk. Hatanın nasıl hata, yalanın nasıl yalan doğurduğuna ve adamın, bir kelebeğin örümcek ağlarına takılması gibi nasıl debelendiğine. Farkındalığın, kör nokta olmanın, zararın ve yalanın neresinden dönersek dönelim kar olduğunun altının çizildiği oyunda, arasıra ellerindeki teflerle araya giren iki adamın seslerine ve okudukları /adını bilmiyorum/ şeylere bayıldım. Özetle izlediğim bazı inanç değerlerine laf geçirmeli, yılan zehirli oyunlardan sonra Mevlanadan satırlar işitmek çok iyi geldi. Ek olarak şeytanın yaverlerinde makyaj, kostüm 10 numara olmuş. İlk sahneye çıktıklarında cidden ürktüm. Baş yaver in (Can Sözeri) o manyak bakış ve gülüşü cidden ürkünçtü. Adam süpper bir şeytan olmuş. Tebriks.

2 perde
2 saat 15 dakika
Yazan : BOĞAÇ BABÜR TURNA - GÜLEBRU TURNA
Yöneten : GÜLEBRU TURNA
OYUNCULAR : Erdoğan Aydemir(kral), Eray Cezayirlioğlu(bersisa), Can Sözeri(şeytanın baş yaveri), Hakan Güngör(derviş) , Ozan Uz(derviş), Onuryay Evrentan Atasalihi(şeytan), M.Zeynep Aytekin(prenses), Metehan Kuru, Zekayi Metin, Nilay Gök, Mehmet Konu, Hayrettin Mutlu, İbrahim Cem Tek , İmren Şengel, Özge Sivrikaya, İpek Şen, Tuğba Begde