Çarşamba, Mayıs 10, 2017

Tiyatro: Coriolanus

10 Mayıs 2017 de izledim.

2 perde
2 saat 30 dakika
Yazan : WİLLİAM SHAKESPEARE
Çeviren : ÖZDEMİR NUTKU
Yöneten : MALCOLM KEİTH KAY

Savaştaki başarılarından sonra soylular tarafından siyasete bulaştırılmak istenen Coriolanus, düşüncelerini dile vurma konusunda gayet cömerttir. Hal böyle olunca halk tarafından şehirden sürülür, çünkü doğru söyleyen dokuz köyden kovulur. Dövüşmekten büyük keyif aldığı eski düşmanı, dostu olur ve Corniolanus, Roma'ya savaş açar. Lakin Corniolanus un erdemleri başkalarına erdemsizliklerini hatırlattığı için ... oyunun sonu tatlı bitmez.

Daha önce "Caius Martius Coriolanus" rolüyle " Ralph Fiennes" izlediğim için sevgili Tolga Evren çok hızlı konuşuyor gibi geldi bana, raharsız etti. Ama yapacak bir şey yok, 10 numara konu ve dialogları kısıtlı bir zamana sığdırmak zorundalar. Halkın sesi olan iki adamın oyunculukları şahaneydi. Özet olarak Shakespeare in bu oyununu çok sevdiğimden keyifle izledim. Coriolanus un halk hakkındaki düşünceleri ve sahip olduğu erdemler, atlanmadan perdeye güssel bir şekilde aktarılmış. ps: Oyunu beğendiyseniz filmini de izlemenizi tavsiye ederims.

"Soylu bir savaş kahramanı olan Coriolanus, suç işlemediği halde utanç verici duruma düşürülerek, politikacılar ve halk tarafından cezalandırılır. Erdemlerine saplantılı denebilecek ölçüde bağlı olan Coriolanus'un bu özelliği, "suç"unu oluşturur, ancak o yine de inandıklarını dillendirmeye devam eder. Roma'nın sözde demokrasisinin eğitimsiz ve aç halkı, başlarında güzel ama boş vaatlerde bulunan politikacılarla Coriolanus'un karşısına dizilirler. Fakat karşılarında savaş yaralarını gösterip oy toplamak varken onları küçümseyen bir general bulurlar." (http://www.devtiyatro.gov.tr/ web sitesinden alıntıdır.)

OYUNCULAR
TOLGA EVREN (Caius Martius Coriolanus)
D.ULAŞ TANSEL ÖNGEL (Tullus Aufidius)
ECE OKAY (annesi)
EYLEM YILDIZ (eşi)