Pazar, Ağustos 06, 2017

Lion (2016)

Abisiyle birlikte para kazanmak için yola çıkan Saroo, yorulunca bir tren istasyonunda uyuya kalır. Abisi onu uyandırmaz ve işine koyulur. Uyanan çocuk abisini aramak için bir trene biner ve içinde uyuya kalır. Uyandığında oooo tren hareket etmektedir ve hiççç bilmediği diyarlara çocuğu götürmektedir. Çocuk bir çok badire atlatır ve şanslıdır ki Avusturalyalı bir aileye evlatlık verilir. Aradan yıllar geçer. Eğitimi, sevgilisi ve ailesi ile arası harikayken yavaş yavaş çocukluk anıları gözünün önüne gelmeye başlar. Artık teknoloji ilerlemiş google map çıkmıştır. Saroo saplantı modunda annesini ve abisini, oturduğu evi aramak üzere geceler boyu çalışır.

Harika bir filmdi. Küçük Saroo acayip tatlı birşeydi. Başına kötü şeyler geldi ama çok daha kötüleri gelecek diye ödüm koptu. Annesine ve abisine olan sevgisi beni çok etkiledi. Abisi ile birlikte işe gitmek isterken bak herşeyi kaldırabiliyorum demesi bisikleti bile tutup kaldırması filan hem çok masum hem çok tatlıydı. Büyük Saroo nun ailesini bulmak için manyaklaşması, üvey ailesine sevgilisine filan kabalaşması ile empati kuramam elbet. Onun için bana fazlasıyla abartı gelse de yorum yapmıcams!! Bu arada hikayenin gerçek olması, film sonunda gerçek Saroo nun gerçek annesine sarılması filan harikaydı. Özetle başta küçük Saroo olmak üzere filmdeki herşeyi çok beğendim. 

ps: Saroo abisini bulmak için trene bindiği gece abisi Guddu, biraz ilerde tren kazası sonucu yaşamını kaybetmiş. Çok hüzünlü ya. 
ps: bu arada Hindistan'da çocukların başına gelenler cidden üzücü ve ürpertici.

Director: Garth Davis
Cast: Sunny Pawar(Young Saroo); Abhishek Bharate(Guddu); Nicole Kidman(Sue Brierley); David Wenham(John Brierley); Dev Patel(Saroo Brierley); Rooney Mara(Lucy);
Country: Australia, USA, UK
Runtime: 118 min.
imdb detail